19. 5. 2024
Ef248797 5da2 4982 B29c 77210beeb807

Zvon Augustin by mohl znít opět už o Velikonocích

Hradec Králové – Zvon Augustin na hradecké Bílé věži se centrem města rozeznívá vždy během významných dnů a svátků. Z důvodu pádu srdce zvonu při štědrovečerním zvonění v loňském roce ale nemohl znít na Nový rok. Po havárii nechalo město posoudit stav podlah statikem, jeho kladné vyjádření umožnilo Bílou věž již 30. prosince znovu otevřít pro návštěvníky.

Aby byla oprava a instalace srdce zvonu zahájena co nejdříve, je nyní nutné památkáři odsouhlasit navržený způsob a rozsah provedení těchto prací odbornou firmou. Letos poprvé by se tak Augustin mohl rozeznít již v březnu o Zeleném čtvrtku. Díky speciálním prohlídkám, které se na hradecké dominantě konají, si může veřejnost takové zvonění užít i zblízka.

Pokud máte zájem o více informací z Královéhradeckého kraje může se stát členy facebookové skupiny Královéhradecko – informace, zajímavosti, zpravodajství.

Srdce zvonu upadlo při štědrovečerním zvonění v loňském roce. Vlivem otřesů, které provázejí zvonění, došlo k uvolnění a následnému vypadnutí dvou ze čtyř šroubů. Z ložisek se vyvlékl závěs a srdce zvonu vypadlo. Nyní musí památkáři odsouhlasit způsob, jakým bude oprava provedena. „Díky přísnému dodržování bezpečnostních pravidel se při zvonění a následném pádu srdce nikomu nic nestalo. Děláme vše pro to, aby se zvon rozezněl na Zelený čtvrtek 28. března. Dále bude zvonit ve významných dnech, mezi které patří například květnový Den vítězství, říjnový Den vzniku samostatného československého státu nebo Den boje za svobodu, který připadá na 17. listopadu,“ říká náměstkyně odpovědná za oblast kultury a cestovního ruchu Ilona Dvořáková. Ve významné dny začalo město Hradec Králové zvonit na zvon Augustin už v 16. století, poté nastala odmlka a tradice se vrátila v roce 2008. V letošním roce tedy bude znít zvon Augustin pouze třináctkrát. Kvůli pádu srdce se nemohlo uskutečnit novoroční zvonění. Původně bylo odsouhlaseno radními 14 vymezených dnů.

Zvonění na tento zvon je výjimečné i v tom, že jej provádí ručně několik zvoníků. Ti hradečtí jsou jediní v České republice, kteří zvoní v dobových kostýmech. V den svátku sv. Augustina 28. srpna dokonce probíhá slavnostní ceremoniál s průvodem hradeckých zvoníků v renesančních kostýmech. Samotné zvonění na tento osm tun vážící zvon trvá deset minut a střídá se u něj hned několik zvoníků. „Při zvonění se střídá u čtyř lan Augustina přibližně osm lidí. Nejtěžší je rozhoupání zvonu a složité je i zastavení zvonění. Řídící zvoník musí chytit srdce zvonu tak, aby nedalo takzvanou slepou ránu,“ vysvětluje náměstkyně Dvořáková.

Zážitkového programu na 72 metrů vysoké Bílé věži se mohou účastnit ve vybraných dnech a časech i návštěvníci, kterých může být nejvýše 15. Za rok si tuto výjimečnou událost nenechá ujít průměrně 155 lidí. Vstupenky je možné zakoupit v Turistickém informačním centru nebo na www.hkpoint.cz. Informace o tom, v jaké dny bude zvon Augustin znít a kdy je možné se prohlídkových okruhů zúčastnit, naleznou zájemci na www.bilavez.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

417890759 699353475717611 4935688304694222632 N Previous post Botanická zahrada připravuje výstavu unikátních děl sochařky Veroniky Richterové
Building 3505333 1280 Next post Státní podpora bydlení: vydány miliardy, vliv na trh bydlení jen okrajový, problémy s dostupností a kvalitou přetrvávají