13. 6. 2024
Demagogue 2193093 640

Zoufalé manželky: Jak se žilo ženám po boku diktátorů

Říká se, že za každým velkým mužem prý stojí cílevědomá žena. Kdo ale stojí za muži zodpovědnými za hladomor, války, genocidu?

Zatímco jména jejich manželů zná dnes každý, držely se ženy slavných diktátorů spíše v pozadí. Jak ve skutečnosti vypadalo soužití s nejmocnějšími muži planety?

Láska za časů nacismu

Manželství Evy Braunové a Adolfa Hitlera trvalo jenom čtyřicet hodin, Eva Braunová byla však Hitlerovou dlouholetou partnerkou. Seznámili se, když jí bylo sedmnáct let a pracovala jako asistentka a příležitostná modelka pro Hitlerova osobního fotografa. O dva roky později spolu začali chodit. Jejich vztah zřejmě měl své mouchy, protože Eva se během něho pokusila dvakrát spáchat sebevraždu.

V roce 1936 se přestěhovala do Hitlerovy domácnosti, kde zůstala velkou část druhé světové války, ale do politiky nijak nezasahovala. Eva nikdy nevystupovala na veřejnosti jako Hitlerova partnerka –  ne, že by nebyla dostatečně pohledná, ale vůdce se obával, že kdyby se oficiálně připoutal k jedné ženě, jeho popularita u německých žen by mohla rapidně klesnout.

S ruskými tanky před rétorickými branami Berlína, rozhodl se vůdce k poslednímu radikálnímu kroku svého života. Vstoupil s Evou do manželství v krátkém, civilním obřadu a následně spolu spáchali sebevraždu. Rozkousli pilulku cyankáli.

V zemi srpu a kladiva

Stalin měl dvě manželky. S Jekatěrinou Svanidzeovou, která pracovala jako ženská krejčová v ruské armádě, měl syna. Krátce po porodu zemřela na tyfus. Ačkoliv si k synovi nikdy nedokázal vybudovat vztah, ve svých pamětech zdůrazňuje velkou lásku, kterou choval vůči jeho matce.

Vztah mezi druhou ženou, Naděždou Allilujevovou, a Stalinem vyznívá jako prvoplánový příběh ze stránek dívčího románku. Potkali se v roce 1911, kdy se Stalin ukrýval u jejího otce po dramatickém útěku ze sibiřského exilu. Byla ještě dítě a budoucí diktátor ji údajně během svého pobytu hrdinně zachránil před utonutím. Stalin však měl své povinnosti jinde a tak potenciální romance musela jít stranou.

Po revoluci v roce 1918 se setkali znovu. Vzali se a měli spolu dvě děti. Jejich manželství však nebylo bez potíží, hlavně proto, že přinejmenším jeden z nich to neměl v hlavě v pořádku. Naděžda trpěla nejspíše bipolární poruchou. Jedné noci v roce 1932 veřejně velice drsně zkritizovala Stalina a později byla nalezena ve své ložnici mrtvá s prostřelenou hlavou. Zda se zastřelila sama, nebo jí Stalin pomohl, není jisté dodnes. Oficiální zpráva jejího úmrtí v tomto ohledu není příliš nápomocná, podle ní totiž zemřela na zánět slepého střeva.

Opravdová španělská královna

Carmen Polo pocházela paradoxně ze španělské šlechtické rodiny. Po svatbě s Franciscem Francem v roce 1923 si Carmen manžela doma příliš neužila. Většinu času byl pryč a naplňoval své vojenské ambice, které mu umožnily vyrůst z mladého vojáčka až na pozici samotného generála. Během těch krátkých pobytů doma však nezahálel a tak se Carmen tři roky po svatbě narodila dcera. Pojmenovali ji Carmen Franco y Polo.

Po skončení Občanské války v roce 1936 se Franco postavil do čela státu a nechával si říkat caudillo. Carmen se stala první dámou a její funkci přezdívali výstižně la Seňorita.

Díky svým luxusním róbám a ikonickému perlovému náhrdelníku si vybudovala pověst okouzlující a stylové ženy. Často svého manžela zastupovala na zahraničních diplomatických misích. Ve Španělsku podnikla kroky vedoucí k velmi účinné cenzuře tisku.

Mussoliniho italská domácnost

Ida Dalserová byla Mussoliniho milenkou a s největší pravděpodobností také jeho první manželkou. Narodila se v malé vesničce a postupně se vypracovala až na majitelku kosmetického salónu v Miláně. Finančně podporovala Mussoliniho, když byl natolik zaměstnán spřádáním plánů na ovládnutí celého světa, takže mu na skutečné zaměstnání nezbýval čas. V roce 1914 si ho nejspíše vzala a měla s ním syna Benita Albina.

Nevděčný Mussolini ji však s nejvyšší pravděpodobností podváděl se svou druhou manželkou Rachel Guidiovou, kterou si vzal o rok později. Když se po konci druhé světové války dostal k moci, pronásledoval diktátor svoji bývalou ženu a osobně se postaral o to, aby byla násilím umístěna do psychiatrického ústavu, kde také později zemřela.

Ke své druhé ženě se choval podstatně lépe. Měl s ní pět dětí a v roce 1925 obnovili svůj manželský slib. Během Mussoliniho diktatury Rachel sloužila jako vzor vzorné fašistické manželky a matky. Byla mu vždycky věrná, ačkoliv to se o něm říci rozhodně nedalo. Italští partyzáni ho zavraždili, když se vracel domů od jedné ze svých mnoha milenek.

zdroj: https://www.stoplusjednicka.cz/zoufale-manzelky-jak-se-zilo-zenam-po-boku-diktatoru?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Image 1140 Fit 9256 Previous post Britská univerzita zkoumala vzdělání a pracovní schopnosti uprchlíků. Výsledky jsou překvapivé
419703 Top Foto1 7kgqy Next post Lumomír Zaorálek: “Tomahawky to nevyhrají”