23. 4. 2024
Poutnici Do Lhasy (matej Dadak), Divadlo Exil 3

Zoufalci v akci. Poutníci do Lhasy diváky zavedou do světa bizarních jedinců

Pardubice – Touha někam patřit nás může dovést do záhuby. Nejen tohoto tématu se dotýká čtvrtá premiéra letošní sezóny Divadla Exil. V sobotu 30. března uvede soubor na své scéně komedii herce a spisovatele Matěje Dadáka Poutníci do Lhasy. Exil je teprve druhým českým divadlem, které po titulu sáhlo.

Vyprodané hlediště pardubické komorní scény se dočká černé komedie, která osciluje na hranici detektivky a thrilleru. Publikum se seznámí s bizarní teroristickou skupinou, která bojuje proti hipsterům, představitelům změkčilé liberální demokracie.

„Je to parta zoufalců, která se opírá o tradiční křesťanské hodnoty a chce se vypořádat se všemi, kteří dovedli tento svět tam, kde dnes je. Mají svoji klubovnu a jasný plán – vystoupit jako kapela Poutníci do Lhasy před Dalajlámou a zůstat spolu až do konce,“ přibližuje děj režisérka Naďa Kubínková.

Poutnici Do Lhasy (matej Dadak), Divadlo Exil 2
foto: Matěj Dadák

Jde o příběh podivuhodných jedinců, které jejich životní cesty svedly až do skupiny Poutníci do Lhasy. Konečně mají pocit, že někam patří a jsou součástí něčeho většího. Netuší, že se vlastně řídí do záhuby.

Původní českou hru napsal Matěj Dadák přímo pro pražský Činoherní klub, kde je Dadák v angažmá. Českou premiéru v režii Martina Čičváka měla v roce 2018.

„S Matějem se znám skoro 30 let, takže když jsem se ho zeptala, jestli hru můžu v Exilu udělat, nezaváhal a souhlasil. Konzultovali jsme spolu pouze jednu věc, a to motto celé hry – Moucha se chlubí, že bydlí uvnitř žárovky, což je staré toltécké přísloví. Dlouho jsem přemýšlela, proč to tam dal, jaký to má celý smysl a vazbu na to, co se tam děje. Nakonec jsem mu zavolala a on mi řekl, že to nehraje žádnou roli, že si to na fleku vymyslela jedna z postav, aby odvedla pozornost. Samozřejmě jsem se nepřiznala, že jsem si kvůli tomu četla dvě hodiny knihy o Toltécích,“ směje se režisérka Naďa Kubínková. Každopádně je zvědavá, jak autor přijme exilovskou verzi svého díla.

 Na inscenaci spolupracovali nejen kmenoví členové souboru. O scénografii se postarala talentovaná čerstvá absolventka brněnské JAMU Adéla Szturc, která spolupracuje s profesionálními soubory po celé republice. Hudbu a zvuky vytvořili a nahráli Martin Vobořil, Sabina Kašparová a pardubický Chlapecký sbor BONIFANTES.

Protože Naďu Kubínkovou uvidíme i na jevišti, přizvala si do režisérského tandemu kolegyni Karolínu Davidovou. V hlavní roli Mistra se objeví Aleš Dvořák, po jeho boku se objeví Matěj Karas, Lukáš Kopecký, Matěj Hromádka a už zmínění Karolína Davidová.

Premiéra je beznadějně vyprodaná. První repríza je na programu Divadla Exil 6. dubna 2024. Vstupenky se dají koupit v sítí smsticket. Více o inscenaci: POUTNÍCI DO LHASY.

Přestože divadelní sezóna je už ve své druhé polovině, série premiér v Exilu nekončí. Další plánovaná premiéra irské hry Tanec na konci léta v režii Ladislava Špinera by se měla uskutečnit 14. května.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

686bb575 610d 4413 A9be 21596968e10d Previous post Triumf děčínských Válečníků: Ovládnutí Folimanky a zisk cenné výhry
Ef248797 5da2 4982 B29c 77210beeb807 Next post Do Hradce se vrátí cyklověž, vyrůst má mezi malšovickým stadionem a Flošnou