Praha – Součástí slavnostního setkání přátel pražské zoo bylo udělení cen Richard a také vyhlášení výsledků soutěže Fotím v Zoo Praha. Operní pěvkyně Andrea Kalivodová odhalila jména nových kapybar a kajakář Ondřej Tunka pokřtil „zázračné mládě“ tučňáka Humboldtova.

„Každoroční setkání s příznivci naší zoo je pro mne radost a čest zároveň. Vážíme si všech příspěvků, i těch nejmenších, protože jsou jak důkazem přízně, kterou k naší zoo lidé chovají, tak důvěry v to, že s nimi dobře naložíme,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Dnes jsme třemi cenami pojmenovanými po slavném gorilím samci Richardovi ocenili ty, kteří svou přízeň pražské zoo vyjadřují výrazně a dlouhodobě. Máme radost, že můžeme sdílet společné úsilí o rozvoj zoo a naplňování jejího poslání.“

Velkého Richarda převzal za Odbor dopravněsprávních činností Magistrátu hl. m. Prahy jeho ředitel Milan Hubka. Zaměstnanci tohoto odboru přispěli na chov zvířat již téměř milionem korun. Malého Richarda získala Základní škola Kněžmost, jejíž žáci nejen podporují hned několik druhů napříč zoo, ale také sbírají staré mobily určené k recyklaci v rámci projektu Staň se strážcem pralesa. Cenu převzala Alena Brixi. Konečně Divokého Richarda získal architekt prof. Zdeněk Fránek, který bez nároku na odměnu navrhl objekty vzdělávacích center do Kamerunu a Konga, kde Zoo Praha rozvíjí své projekty na ochranu biodiverzity.

Hostem dnešní slavnostní akce byla operní pěvkyně Andrea Kalivodová, která spolu s ředitelem zoo odhalila jména kapybar, k jejichž chovu se pražská zoo vrátila letos na podzim. Dvojici zakladatelů obnoveného chovu vybrali jména čtenáři Blesku v internetové anketě – populární hlodavci dostali jména Kapík a Bára.

V centru dění se dnes ocitlo i „zázračné mládě“ tučňáka Humboldtova, o jehož osudu zoo informovala v červenci. Vyhozen z hnízda a pracně dokrmen chovateli v zázemí si odchovaný tučňák zvykl na lidi a stranil se ostatních jedinců svého druhu. I tuto peripetii překonal a dnes je pevnou součástí třicetihlavého hejna. Přezdívku chovatelů Buřtík dnes proměnil v jeho oficiální jméno kmotr, kajakář Ondřej Tunka.

Mrazivé počasí neodradilo návštěvníky, kteří před pódiem u restaurace Oceán utvořili skvělé publikum. Po křtinách tučňáka se dav odebral do hlediště k bazénu lachtanů, kde proběhl jejich mimořádný zimní trénink. Celou akci doprovázela živá hudba v provedení Dixie Bandu Městské policie.