22. 4. 2024
Passenger 362169 1920

Změna integrovaného tarifu IREDO v Královéhradeckém kraji

Královéhradecko – Na základě dohody mezi Královéhradeckým a Pardubickým krajem dojde od 10. prosince 2023 společně s platností nových jízdních řádů k úpravě integrovaného tarifu IREDO, který umožňuje přepravu na jeden jízdní doklad (resp. jízdenku) autobusy a vlaky na celém území Královéhradeckého a Pardubického kraje. Úprava tarifu se týká mírného navýšení ceny jízdného při platbě v hotovosti či bankovní kartou, dále úpravy ceny síťových jízdenek a zavedení nové roční jízdenky.

Při změnách tarifu byl kladen důraz na to, aby se navýšení ceny jízdného co nejméně dotklo pravidelných cestujících. Z tohoto důvodu oba kraje ponechaly koeficienty pro výpočet časových vícedenních jízdenek na stávající úrovni. Také se zavádí roční vícedenní jízdenka, která má za úkol cestující více motivovat k využívání veřejné dopravy. Její cena je 222násobkem ceny jednotlivé jízdenky, což znamená, že cestující může jezdit čtvrt roku zdarma. Tato jízdenka bude ke koupi pouze v e-shopu IREDO.

Pokud máte zájem o více informací z Královéhradeckého kraje může se stát členy facebookové skupiny Královéhradecko – informace, zajímavosti, zpravodajství.

Zvýšení cen se týká pouze jednotlivých jízdních dokladů, které jsou hrazeny v hotovosti nebo platební kartou. V tomto případě dochází k nárůstu jízdného na nejvíce využívaných trasách o dvě až čtyři koruny. Pokud však cestující využívají při platbě jednotlivých jízdních dokladů elektronickou bezkontaktní čipovou kartu IREDO, cena jednotlivé jízdenky se nemění, a oproti současnému ceníku bude sleva z ceny z jízdného vyšší. Zároveň také dochází k navýšení cen síťových jízdenek, které je možné využít na území Královéhradeckého a Pardubického kraje, a to pro jednotlivce ze 160 Kč na 200 Kč, pro skupinu až pěti osob ze 350 Kč na 500 Kč.

K úpravě integrovaného tarifu IREDO kraj přistoupil z důvodů nárůstu celkových nákladů na provozování veřejné dopravy Královéhradeckého kraje, do nichž například patří nárůst cen pohonných hmot, energií, mzdových nákladů aj. Tržby z jízdného částečně pokrývají celkové náklady na zajištění veřejné dopravy. Zároveň vloni i v letošním prosinci dojde k významnému nárůstu tarifu Českých drah a státního jednotného tarifu, který platí ve vlacích na území Královéhradeckého kraje.

Kompletní znění nového ceníku IDS IREDO je možné nalézt v odkaze https://www.dopravakhk.cz/clanky-zmena-integrovaneho-tarifu-iredo-v-kralovehradeckem-kraji.html

Královéhradecký kraj objednává 19,4 milionu kilometrů v autobusové dopravě a 5,9 milionu kilometrů v drážní dopravě. V roce 2023 bude činit kompenzace na provoz Veřejné dopravy v Královéhradeckém kraji zhruba 1,1 miliardy korun.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Dsc 5712 Previous post Letošní titul Stavba roku Královéhradeckého kraje získalo Centrum současného umění EPO1
Construction Site 2906337 1920 Next post Výstavba dvě stě deset kilometrů dlouhé dálnice D35 se zpožďuje a prodražuje