21. 2. 2024
Spy Krčín (4)

Ze Spů do Krčína řidiči jezdí po nové silnici za 48 milionů korun

Frekventovaná silnice III/30821 mezi Spy a Krčínem v Novém Městě nad Metují znovu slouží dopravě. Slavnostního otevření hotové stavby se dnes zúčastnili zástupci Královéhradeckého kraje, dodavatelské firmy EUROVIA CS a společnosti Škoda Auto. Rekonstrukce vozovky trvala více jak rok a vyšla na 48 milionů korun.

Zrekonstruovaný úsek měří 2,9 kilometru. Začíná na Žižkově náměstí v Krčíně a končí před křižovatkou se silnicí I/14 ve Spech. Vedle rekonstrukce vozovky vznikl ve stejné době nový železniční viadukt na křížení železniční trati Nové Město nad Metují – Opočno. Došlo zde k rozšíření profilu, což umožní obousměrný průjezd vozidel.

„Jsem rád, že obyvatelé Náchodska mohou znovu plně využívat silnici mezi novoměstskými Spy a Krčínem. Ačkoliv tato komunikace spadá mezi silnice třetí třídy, její vytížení odpovídá silnicím vyšších tříd. Rekonstrukce přinese nejen zlepšení bezpečnosti provozu, ale hlavně všichni, kteří jezdíme takzvanou myší dírou, uvítáme konečně průjezd ve dvou pruzích. Navíc jsem nesmírně moc rád, že se podařilo přesvědčit SŽDC, aby rekonstrukci železničního mostu provedli současně s rekonstrukcí silnice, a ne až v původně plánovaném termínu 2020,“ uvedl první náměstek hejtmana Martin Červíček odpovědný za dopravu.

Silnice III/30821 je spojnicí Nového Města, Dobrušky a solnicko-kvasinské průmyslové zóny. Rekonstrukce silnice mezi Spy a Krčínem je důležitou investicí státu a Královéhradeckého kraje. Je to strategický úsek, který lidé využívají nejen pro osobní, ale i nákladní dopravu a jako spojnici mezi Náchodskem a průmyslovou zónou na Rychnovsku, zhodnotil hejtman Jiří Štěpán.

Projekt v rámci průmyslové zóny administrovalo krajské Centrum investic, rozvoje a inovací, oddělení průmyslových zón. Akce si vyžádala celkem 48 milionů korun včetně DPH – 75 % financí pokryl rozpočet Ministerstva průmyslu a obchodu ČR, 25 % doplatil Královéhradecký kraj.

„Kromě obnovy vozovky byla součástí projektu i oprava křižovatky se silnicí II/308 v intravilánu Nového Města nad Metují. Při rekonstrukci došlo ke ztužení vozovky a jejímu odvodnění. Vznikly také nové chodníky a osvětlení, což přispěje k většímu bezpečí chodců,“ informoval radní pro investice Václav Řehoř.

Rekonstrukce silnice III/30821 je první dokončenou silniční stavbou v rámci projektu „Rozšíření strategické průmyslové zóny Solnice-Kvasiny a zlepšení veřejné infrastruktury v Královéhradeckém regionu“. Projekt čítá investice za více jak 6 miliard korun, a to na základě usnesení vlády ČR z roku 2017. Základním pilířem jsou investice do dopravních staveb, školství, zdravotnictví i podpora bydlení a bezpečnosti. Investorem, respektive příjemcem státních dotací, je Královéhradecký kraj, ale i okolní obce a také Správa železniční dopravní cesty a Ředitelství silnic a dálnic.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Adorable Beautiful Blur 1534125 Previous post Sebevědomé dítě umí slušně říct: Tohle dělat nechci. Co dál?
Marley Foto Tatiana Prosvirnina Next post Zpěvačka a skladatelka Marley Wildthing, vítězka letošní písničkářské soutěže proslulého festivalu NOVAROCK, představuje nový singl a videoklip „Tunnelvision“