19. 5. 2024
Opocno

Zahrady kláštera v Opočně znovu ožijí

Královéhradecký kraj získal dotaci z norských fondů na revitalizaci a zpřístupnění zahrad kapucínského kláštera v Opočně. Z celkových nákladů projektu ve výši 5,3 milionu korun pokryje norská podpora 4,75 milionu korun. V rámci připraveného projektu vznikne v zahradách zázemí pro kulturní a vzdělávací programy, volnočasové aktivity či rukodělné workshopy. Kraj ve spolupráci s městem bude projekt realizovat od letošního června až do října příštího roku.

 „Podařilo se nám získat grant z takzvaných norských fondů. Díky této finanční podpoře můžeme již v letošním roce zpřístupnit klášterní zahrady a vybudovat zázemí pro volnočasové a kulturní aktivity nejen pro Opočenské, ale i pro obyvatele blízkého okolí. Kromě těchto akcí chceme s norským partnerem pořádat vzdělávací semináře zaměřené na revitalizaci a management kulturního dědictví,“ říká náměstkyně hejtmana Martina Berdychová odpovědná za oblast kultury.

Pokud máte zájem o více informací z Královéhradeckého kraje může se stát členy facebookové skupiny Královéhradecko – informace, zajímavosti, zpravodajství.

   Královéhradecký kraj chce do celého procesu oživování kláštera aktivně zapojit místní komunitu, která by se mohla podílet na budování komunitní zahrady, organizaci kulturních akcí a přípravě dalšího plánu rozvoje budov kláštera, pro které kraj stále hledá využití. V Opočně tak se před letními prázdninami uskuteční několik informativních setkání. Pozvání na ně přijali odborníci z řad kultury, sociálního podnikání a komunitního plánování, kteří se podělí se svými zkušenostmi realizace obdobných projektů.

   Královéhradecký kraj postupně plánuje ucelenou revitalizaci a zpřístupnění celého areálu a pracuje na vizi nového využití kláštera, a to ve spolupráci s vedením města i místními občany. 

„Rada schválila zadání výběrového řízení na stavebně-historický průzkum, který odborně zreviduje areál kláštera a zhodnotí zvláště cenná místa zasluhující si ochranu při následné rekonstrukci. V současné době čekáme na podpis smlouvy s církví. Následně zveřejníme výzvu k podání nabídek a vybereme dodavatele. V červenci letošního roku také proběhne demolice dvou zastaralých budov a do konce září opravíme stávající komíny na budově kláštera,“ doplňuje náměstkyně hejtmana Martina Berdychová odpovědná za oblast kultury.


Klášterní komplex v Opočně byl založen na základě rozhodnutí provinciální kapituly kapucínského řádu v roce 1673, přičemž základní kámen byl položen roku 1674 za významné finanční pomoci majitele panství Ludvíka Colloredo-Walsee. Po roce 1951, kdy naposledy sloužil církevním účelům, byl až do roku 2007 využíván pro Svatojánský ústav pro péči o hluchoněmé a slabomyslné ženy. Celý komplex, který je šest let v majetku Královéhradeckého kraje, byl v roce 1958 prohlášen kulturní památkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Senátorka Miluše Horská, Vedoucí Centra Artem Vartanyan A Odborný ředitel Marek Fiala Previous post Senátorka Horská navštívila Centrum duševního zdraví v Pardubicích
Otevreni Pevnosti Dobrosov 10 Next post Pevnost Dobrošov se po třech letech znovu otevírá návštěvníkům