22. 4. 2024
Sd 2

Vzniká neobyčejná stavba v centru Náchoda – spolkový dům

Největší investicí z rozpočtu města Náchoda, která bude zahájena v letošním roce, je stavba spolkového domu v Hurdálkově ulici. Přípravné práce pro stavbu tohoto nového zázemí pro náchodské spolky byly zahájeny v minulém týdnu demolicí bývalé hasičské zbrojnice čap. 148 a přilehlých objektů, kterou provádí firma ALPRIM CZ s.r.o., Velké Poříčí. 

V místě stavby proběhl již v dubnu zjišťovací záchranný výzkum. Na základě provedení celkem šesti sond byly na místě zjištěny četné archeologické nálezy, proto bude nutné před vlastním zahájením stavby provést v této lokalitě archeologický záchranný výzkum, který potrvá přibližně čtyři měsíce,“ upřesnil místostarosta Jan Čtvrtečka.

foto: Město Náchod

Demolice bude dokončena v červnu, současně již probíhá i zmíněný archeologický záchranný výzkum. Zájmové území stavby se nachází v intravilánu města, těsně za středověkým městským opevněním v zastavěné oblasti. Hurdálkův dům (bývalá hasičská zbrojnice) z první poloviny 19. století byl vystavěn na místě staršího domu, kde se narodil v roce 1747 Josef František Hurdálek, národní buditel a biskup litoměřický. V roce 1933, při příležitosti stého výročí Hurdálkova úmrtí, byla na štítu domu umístěna jeho pamětní deska, která je nyní uložena v Muzeu Náchodska.

Pokud máte zájem o více informací z Královéhradeckého kraje může se stát členy facebookové skupiny Hradec Králové – Zpravodajství.

Stavba spolkového domu podle architektonické studie kanceláře Tomáš Vymetálek Architects, s.r.o., z Hradce Králové zaplní vzniklou proluku mezi domy v Hurdálkově ulici. V prostoru před spolkovým domem vznikne volné prostranství se zpevněným povrchem a městskou zelení.

foto: Město Náchod

„Tato zajímavá a dobře dostupná lokalita v centru města nyní získá plnohodnotné využití. Své zázemí pro setkávání tady najde celá řada náchodských spolků. Budou zde moci pořádat výroční schůze, přednášky, školení a mnoho dalších aktivit. Takové zázemí pro spolkovou činnost tady dlouho chybělo a jsem moc rád, že se podařilo skloubit tuto potřebu s velmi vkusným architektonickým řešením v centru města. Jednoduše bude to krásná stavba na skvělém místě,“ uvedl starosta Jan Birke.

Projekt počítá s konferenčním sálem pro cca 50 osob, výstavními prostory pro expozice významných náchodských rodáků – spisovatele a nakladatele Josefa Škvoreckého a architekta Jana Letzela, i s menšími ateliéry a klubovnami.

Předpokládaný termín dokončení stavby – jaro 2023.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

P1510488 Snapseed Kopie Previous post Oddělení urgentní medicíny ve Fakultní nemocnici Hradec Králové za poslední roky eviduje nárůst počtu pacientů
Student 2052868 1920 Next post Vysoké školy u nás studuje 300 tisíc studentů, výrazně mezi nimi roste podíl cizinců