22. 4. 2024
118616138 351221586060079 8673759735785718245 N

Výstava Paměti národa Z totality do totality se přesunula do Hradce Králové

Paměť národa Východní Čechy připravila výstavu příběhů pamětníků z Královéhradeckého kraje, jejichž osudy byly ovlivněny totalitami 20. století. Venkovní výstava Z totality do totality je putovní. Díky podpoře Královéhradeckého kraje, města Hradec Králové a dalších měst bude výstava postupně představena v sedmi městech kraje. Z Jaroměře se výstava na měsíc přesunula do Hradce Králové na náměstí 28. října.

Na dvanácti panelech představí příběhy pamětníků i téměř dvacetiletou činnost neziskové organizace Post Bellum, která spravuje sbírku Paměti národa. V Hradci Králové se výstava zdrží do 24. září, kdy se přesouvá do Dvora Králové nad Labem.

Hradeckou zástupkyní na výstavě je Hana Kleinerová, která byla jedním z Wintonových dětí. První protižidovská opatření v protektorátu byla jasným znamením dalšího neblahého vývoje, a tak se Kleinerovi rozhodli poslat své dvě dcery za strýcem do Anglie. Dozvěděli se o záchranných transportech pro židovské děti, které organizoval Nicholas Winton. Hanu Kleinerovou s její sestrou se podařilo zařadit do posledního vlaku, který byl vypraven. Na rozdíl od svých rodičů tak nacistickou genocidu přečkala ve zdraví. „Cítím, že jsem měla velké štěstí, že jsem tuhle dobu přežila.“

Portál Paměti národa dokumentuje osudy tisíců pamětníků, z nichž bude osm představeno na putovní výstavě Z totality do totality. Jsou mezi nimi perzekuovaní sportovci Josef Wolf a Bohumír Zeman. Disidentky a účastnice třetího odboje Hana Jüptnerová a Karla Charvátová. Druhoválečný hrdina Jan Plovajko a další. Jejich kompletní příběhy naleznete v archivu Paměti národa. Jednotlivé příběhy pamětníků z výstavy budou také zveřejněny v Magazínu Paměti národa a publikovány v Deníku.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=Hh3c6Tr1iNo&t=”]

Královéhradecký kraj si ve 20. století prošel těžkými zkouškami obou totalit. Paměť národa upozorňuje na příběhy lidí, kteří dokázali svému těžkému osudu čelit se vztyčenou hlavou. „Cílem výstavy je vyprávět příběhy dál, a oživit tak historickou paměť měst. Je totiž velmi důležité pro vztah k místu, kde žijeme, abychom tam znali a věděli o lidech, které semlely velké dějiny,“ dodává kurátor výstavy a ředitel Paměti národa Východní Čechy Tomáš Heller.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Plakát Den Kraje 20201 Previous post Královéhradecký kraj oslaví dvacetiny a ocení významné osobnosti
Rh1 1302 Next post Ohlédnutí za 2. ročníkem atletického REITER mítinku s jeho manažerem Vladimírem Vaňkem