Trutnovsko – Přijďte se dozvědět vše o využití bylinek v lékařství, kuchyni nebo kosmetice. Bylinkobraním vás provedou profesionální zahradníci, mykolog Petr Kuráň a bylinkářka Adéla Hrubá. Už 5. ročník komorní akce s názvem Bylinkobraní přiláká 24.9. do zahrady v Domově sv. Josefa v Žirči u Dvora Králové nad Labem mnohé milovníky bylin.

Přijďte i Vy zjistit, zda bylinky skutečně léčí, jak připravit domácí koření do kuchyně nebo voňavou koupel. Víte, kdo byl George Joseph Kamel? Pokud nevíte a chcete se to, a ještě více dozvědět, a výborně se u toho pobavit, přijďte také.

Pokud máte zájem o více informací z Královéhradeckého kraje může se stát členy facebookové skupiny Královéhradecko – informace, zajímavosti, zpravodajství.

V průběhu celého dne se můžete těšit na hudební vystoupení, komentované prohlídky zahradníků a přednášky odborníků. Součástí akce budou také workshopy, jarmark zaměřený na kuchyň, kosmetiku a zdravou výživu, soutěže pro děti a další aktivity.

Bylinková zahrada navazuje na tradici klášterních zahrad, které byly zakládány již od 13. století  a sloužily k pěstování bylin k léčebným účelům nebo k přípravě pokrmů. Celá řada bylin je používána v dnešní kuchyni i domácím léčebným účelům dodnes. V  zahradě, která se po většinu roku halí do atmosféry klidu a odpočinku, se můžete na akci seznámit s pěstováním bylin a s údržbou zahrady. Tematicky laděné záhony se starobylou úpravou zeminy, která pomáhá v udržování vlhkosti, byly v letošním roce obnoveny a osázeny novými rostlinami. Je tedy co obdivovat.

Výtěžek z akce bude využit na rozvoj péče o nemocné roztroušenou sklerózou.