22. 4. 2024
12 En 9e912a77eeb1126ea121f6a8be25e144

Vyjádření bývalého vedoucího úseku sociální péče v Ústavu sociální péče pro mládež Kvasiny ohledně jeho ukončení pracovního poměru po šestadvaceti letech v tomto zařízení

Vyjádření bývalého vedoucího úseku sociální péče v Ústavu sociální péče pro mládež Kvasiny ohledně jeho ukončení pracovního poměru po šestadvaceti letech v tomto zařízení.

“Je velmi těžké se ke všemu vyjádřit” sděluje Martin Fletcher, dále pokračuje. “V zařízení pro převážně mentálně postižené muže jsem začal pracovat v listopadu 1991 a do ukončení pracovního poměru na konci února 2018 jsem bral své zaměstnání jako určitý druh poslání!”

V roce 1991 jsem začal pracovat jako instruktor pracovní výchovy, který měl  ještě navíc na starosti mnoho úklidových prací v zařízení, jako stírání podlah, vysávání koberců a podobně. V zařízení jsem dva a půl roku také absolvoval náhradní vojenskou službu, tehdy takzvanou civilní službu, kde byla má náplň práce stejná.

V říjnu 1999 jsme se s uživately nastěhovali do nového zařízení na konci Kvasin, které bylo vybudováno výhradně zásluhou tehdějšího ředitele zařízení pana Oldřicha Štěpánka.

Od října 1999 jsem v zařízení při probíhajícím studiu pracoval jako speciální pedagog, a několik let po té jsem se za ředitelování pana Oldřicha Štěpánka stal vedoucím vychovatelem. V této pozici jsem pracoval pět let až do doby odchodu pana Oldřicha Štěpánka do důchodu. Po té se stala ředitelkou zařízení Jana Mašková. V té době jsem začal pracovat jako opět speciální pedagog se specializací na rozumovou výchovu. Po několika dalších letech jsem přijal nabídku Jany Maškové a stal jsem se vedoucím úseku sociální péče.  

Po výborném nastartování zařízení v jeho počátcích a po výborném vedení zařízení ze strany Oldřicha Štěpánka i po jeho odchodu vše takzvaně jelo dále dobře, ale podpůrný stroj má také svou určitou setrvačnost a ta už před velmi drahnou dobou nejen, že se zasekla, ale naprosto skončila.

Postupně na hladinu nejen pracovníků zařízení v přímé péči, ale také v rozšířeném vedení zařízení vyplouvaly věci, které bylo zapotřebí řešit, mnohdy i velmi akutně. K tomu však nedocházelo, ač ze strany některých pracovníků v přímé péči a rozšířeného vedení zařízení byly sděleny patřičné argumenty. 

Přepis výpovědi z pracovního poměru Martina Fletchera

„Práci v ÚSP Kvasiny jsem vnímal jako určité poslání a nosil jsem pro naše zařízení srdce na dlani, tyto pocity jsou však ze strany rozšířeného vedení organizace a pracovníků v přímé péči vůči mé osobě nenávratně poškozeny a zničeny a to je také hlavním důvodem mé výpovědi z pracovního poměru.

Svou práci jsem vždy odváděl svědomitě a zodpovědně, samozřejmě i s občasnými chybami, ale jednal jsem nejen dle slov duchovního vůdce Tibeťanů Dalajlámy : „Když si uvědomíte, že jste udělali chybu, učiňte ihned kroky k nápravě.“ Vůči mně bylo však často používáno jednání dle slov amerického spisovatele a filozofa Elberta Hubbarda : „Věčné hledání cizích chyb je jednou z největších chyb vlastních.“

Bylo tedy poukazováno na mé drobné chyby a přitom se závažné chyby rozšířeného vedení organizace jak v minulosti tak přítomnosti i po mých opakovaných slovních upozorněních neřešily !

Pro organizaci jsem dělal věci nad rámec pracovní náplně a svých povinností, jako například : webová prezentace – Facebook, Twitter, webové stránky zařízení, články o organizaci a činnosti klientů na webových portálech : Orlicky.net, iDnes.cz, Novinky.cz, Ct.cz, Pressweb.com, Medium.com a dmhalo415.eu. Dále se mi podařilo do organizace přivést spoustu zajímavý návštěv jako například: předseda Poslanecké sněmovny PČR Jan Hamáček, senátor Miroslav Antl, zastupitel města Rychnova nad Kněžnou Miroslav Hofmann, ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, náměstek hejtmana a radní za sociální oblast Libereckého kraje Pavel Svoboda, Europoslanec Miroslav Poche, investigativní novinář Stanislav Motl, reprezentant ČR a olympijský hráč badmintonu Petr Koukal, slovenský tenisový skokan roku Martin Blaško, předseda Sociálního výboru Královéhradeckého kraje Otakar Kalenda… Vše výše uvedené mi činilo radost, neboť díky tomu, se dostalo naše zařízení do většího povědomí a k tomu byla vždy učiněna potřebná publicita. Málo kdo z pracovníků organizace, však výše uvedené dokázal ocenit.

Rozšířenému vedení organizace a pracovníkům v přímé péči jsem často vycházel v různých záležitostech velmi vstříc, což se mnohokráte otočilo negativně proti mé osobě !”

Svou výpověď Martin Fletcher společně s komentářen zaslal svým pracovníkům v přímé péči v emailu, který obsahoval, také tento text.

„Vážení kolegové přeji pěkný lednový den !

Abych předešel klamavým, zkresleným či nepravdivým informacím, tak zasílám tento email s přílohou a několika slovy proč jsem se rozhodl po 26 letech dát výpověď z pracovního poměru v ÚSP Kvasiny.

Situace pro mě není v žádném případě lehká a nehněvejte se prosím, že to nechci a nebudu s nikým nijak rozebírat !

Bohužel od některých lidí z rozšířeného vedení zařízení, tak i některých lidí z přímé péče jsem byl vystaven jak arogantnímu, tak nekorektnímu, alibistickému a jízlivému chování a jednání, což již vskutku nehodlám snášet, – vydržel jsem to kupodivu velmi dlouho!  

Další kapitolou, kterou však ve své výpovědi nepopisuji je náročnost mé práce a čím dál více úkolů na post VÚSP, které jsou často banalizovány, také dle mého názoru jsou velmi nevydařené určité výstupy z Transformace ÚSP Kvasiny, mezi nejobjektivnější příklad patří špatné vnímání a nastavení tzv. Harmonogramů poskytovaných úkonů.

S úctou Martin Fletcher“

K celé situaci Martin Fletcher dodává „Cítím se z pracovního poměru doslova vyštván. Zajímavostí je, že pouze vedoucí ekonomického úseku na můj email s výpovědí emailem reagovala, ostatní členové takzvaného rozšířeného vedení vůbec nereagovali, tím je zcela zřejmé a zřetelné jak jako pracovník a člověk je vnímám a jak to je zcela jedno dalším členům takzvaného rozšířeného vedení zařízení“. Dodává Martin Fletcher

[ABTM id=11708]

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Previous post Jan Hamáček: “Do vlády by ČSSD neměla vyslat poslance”
673757 Top Foto1 7k9pe Next post Kamill Resler : Muž, který musel obhajovat ďábla