22. 4. 2024
Volleyball 3031697 1920

Volejbalistky vybojovaly v Číně druhé vítězství. V dramatické koncovce přehrály Mexiko

Praha – S nelehkou pozicí žebříčkových favoritek se české volejbalistky popraly úspěšně, když jasně dominovaly v úvodních dvou sadách. Po zlepšené mexické hře v obraně i útoku přišlo snížení stavu setů na 2:1 a závěrečné drama ve 4. sadě. Za jasného stavu 24:19 měly české hráčky k dispozici 4 mečboly, využily ale až osmý pokus a zvítězily 29:27.

“V olympijské kvalifikaci tak vybojovaly už druhé vítězství a v tabulce skupiny A drží 6. příčku. V utkání proti mexickým volejbalistkám zaznamenaly Češky 13 bodových bloků a 4 přímé body z podání. V sobotu od 4:00 se tým GianniseAthanasopoulose utká s Ukrajinkami, vystoupení v Číně uzavře v neděli v 7 hodin ráno proti Kanaďankám,” sděluje z Českého volejbalového svazu, Štěpán Sedláček.

Do vyrovnaného úvodu utkání se dvěma bodovými bloky zapsala Koulisiani a prasátkem servírující Mlejnková, které zajistily české vedení 9:5. Valkové se dařilo přihrávkami uvolňovat univerzálky Orvošovou a Hodanovou, blokem bodovala i Pavlová. České volejbalistky si postupně vypracovaly náskok 15:8, Hodanová navyšovala rozdíl už na 8 bodů přímo z podání. Set ukončila Havelková esem o pásku.

Druhý set zahájily české hráčky vedením 4:0 po bodech Valkové, Brancuské a Hodanové. Mlejnková po úspěšných útocích a obraně zvyšovala už na 11:5. Mexičanky se přiblížily na ztrátu 4 míčů, hru ale kontrolovaly Češky, které odskočily na bezpečných 18:12 a dovedly set ke konci.

Mexičanky hrály v úvodu 3. setu lépe a vypracovaly si tříbodové vedení. Reagovat se dařilo Bukovské, Koulisiani a Brancuské. Koulisiani trefila kontaktní eso a snížila na 6:7, srovnat se podařilo dvojbloku Pavlová – Brancuská. Mexické volejbalistky se viditelně zlepšily v obraně nad sítí i v poli a pro Češky bylo složité se prosadit. Po technické chybě střídající Pelikánové bylo skóre nepříznivých 14:19. Mexičanky si bez komplikací došly pro setbol, který na 1. pokus proměnily.

Pavlová s Havelkovou se postaraly o vedení 3:0 ve 4. sadě. Své zkušenosti předvedla střídající Havelková, která pomohla vybudovat a držet tříbodový náskok. Do koncovky šly Češky ve vedení 20:17 a 3 body v řadě zajistila opět Havelková. Mexičanky odvrátily 5 mečbolů a srovnaly na 24:24. Závěrečné drama, se 7 odvrácenými českými mečboly ukončila Orvošová.

Česká republika Mexiko 3:1 (25:17, 25:19, 18:25, 29:27)

Rozhodčí: Pimthongkhonburi Sasiprapa (THA), Myoi Sumie (JPN)

Sestavy (od zóny I):

Česká republika: Hodanová, Pavlová, Orvošová, Mlejnková, Koulisiani, Valková, Digrinová (libero). Střídající: Brancuská, Havelková, Bukovská, Pelikánová, Kneiflová.

Mexiko: Castro López, Flores Gamez, Rivera Herrera, Topete Pardo, Urias, Vela Jimenez, Landeros Palacios (libero). Střídající: Rodriguez Gomez, Marquez Ceja.

Ohlasy po utkání:

Giannis Athanasopoulos, trenér (CZE): „S dnešním vítězstvím jsme moc spokojení. Mexiko je velmi kvalitní tým, který hraje úplně jiný volejbal, než my. A z jejich strany to byl ten nejrychlejší volejbal, s jakým jsme se toto léto setkaly. V úvodních 2 setech jsme velmi agresivně servírovali a díky tomu jsme kontrolovali zápas. Ve 3. setu se Mexičanky zlepšily na příjmu na 60 %, my jsme přestali agresivně podávat a to byl klíčový faktor, proč jsme tuto sadu prohráli. A když bylo skóre 24:20 ve 4. setu, zdálo se, že s přehledem ukončíme zápas. Důležité ale je, že jsme ho dotáhli, což je pro nás velké plus do budoucna, když se dostaneme do podobných situací v dalších zápasech. Dnes bylo v plánu, že během hry proběhne několik střídání, protože je to pátý zápas v sedmi dnech a další dvě přijdou už za pár hodin. Ten první už v 10 hodin ráno. Teď pojedeme na hotel, abychom rozebrali video. Myslím, že tento program není pro úplně zdravý hráčky ani pro trenéry a měl by se trochu změnit. FIVB a CEV podle mě zabíjí tento sport. Ale je to tak, jak to je a my s tím nic nenaděláme. Musíme se s tím vyrovnat a připravit se jak nejlépe umíme na další utkání. Včera měly hráčky volný den, ale makaly v posilovně. Doufám, že na zítra se zotaví. Hráčkám gratuluji a teď už se budeme soustředit na zápas s Ukrajinou.

Helena Havelková, smečařka (CZE): Dnešní zápas bych rozdělila na dvě části. První půlku, kdy si Mexičanky tolik nevěřily a dělaly docela hodně chyb a byly ne tolik čapavé. Ve druhé půlce si ale začaly věřit, ve 3. setu se rozehrály, všechno vychytaly, nic nevzdávaly a jejich smečařky se nebály mydlit to o blok. Najednou se rozjely, což nás bolelo dvakrát, protože i když jsme to bombily, ony to vyčapaly a potom nás o blok vytloukly. Řekla bych tedy, že to byl dvojitě bolestivý zápas. Jsem ale moc ráda, že jsme ho dotáhly do vítězného konce a získaly důležitý zápas 3:1. Získaly jsme skvělé zkušenosti. Kdyby to bylo nudných 3:0, nebylo by to tak pěkné a vzácné, jako teď. Důležité je, že jsme to otočily a vyhrály. Řekla bych, že v turnaji mají výhodu týmy, které si věří a do každého zápasu jdou opravdu naplno. Neřeší, kolikátý zápas hrají. A tak k tomu přistupujeme i my – zápas od zápasu. Měly jsme těžké 2 dny, poté zase 2 těžké soupeře Srbsko a Čínu. Se Srbskem jsme odehrály výborný zápas a dnes proti Mexiku to bylo náročné, ale náročné je to pro všechny. Pro nás je to velká zkušenost, protože máme mladé hráčky a každý set odehraný na tomto turnaji proti silným soupeřům je důležitý.

Daniela Digrinová, libero (CZE): Věděly jsme, že Mexičanky budou hodně bojovné v poli. To se na konci zápasu taky ukázalo. Ze začátku jsme si je dokázaly dobře ubránit a odútočit, ale ve 3. setu jsme přestaly podávat, soupeřky zlepšily obranu. Tím jsme si to zkomplikovaly a šly do 4. setu, který se taky rozhodoval v koncovce. Mexičanky hrály šikovně, ale jsem ráda, že jsme si s tím nakonec poradily. Turnaj je hodně fyzicky náročný. Hlavně po té dlouhé nároďácké sezóně, kdy jsme absolvovaly 3 dlouhé turnaje. Zápasy se hrají od desáté, od jedné a od čtvrté hodiny. Nejsme zvyklé hrát tak brzy a hlavně se hraje 7 zápasů v 9 dnech. Už jich máme několik za sebou a 2 nejdůležitější jsou ještě před námi. Věřím, že zabojujeme a zvládneme to.

Plán vysílání zápasů olympijské kvalifikace na volej.tv:

  • 2023-09-24 07:00 CAN vs. CZE
  • 2023-09-24 13:30 CHN vs. SRB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Lisa Hobbs Mranok Ld6s Unsplash Previous post Vyrazte na Bylinkobraní do Domova sv. Josefa v Žirči u Dvora Králové nad Labem
Y0cagmc65ug3lacyzcn0 Next post Video: Češky na Ukrajinky nestačily. Soupeřky přehrály jen v 1. setu