19. 5. 2024
Work 3480187 1280

Vítězem první architektonické soutěže je tým slovenských architektů

Rada Královéhradeckého kraje potvrdila vítěze první architektonické soutěže, veřejné zakázky s názvem Sportovní hala pro tělesnou výchovu – Nová Paka a rozhodla o uzavření smlouvy o dílo. Nejúspěšnější se stal návrh ateliéru studený architekti, s. r. o., ze Slovenské republiky, jehož tým nyní zpracuje projektovou dokumentaci.

„Ověřili jsme si, že výběr architektů pro zpracování projektové dokumentace formou architektonické soutěže má smysl. Soutěž pro ně byla zajímavá a přihlásily se do ní nejen významné české architektonické kanceláře, ale také zahraniční – například z Itálie a Německa. Přestože soutěž vyžaduje delší čas na přípravu i na samotný výběr architekta a zahrnuje další náklady na odborné hodnotitele i na ocenění vybraným soutěžním návrhům, nakonec vítězný návrh ateliéru, vedle zajímavého architektonického řešení, představil stavbu s nižšími náklady na realizaci i budoucí provoz, než jsme předpokládali,“ vysvětluje náměstkyně hejtmana Martina Berdychová. Dodává, že při veřejných stavbách chce kraj dát prostor kvalitní architektuře a začíná stavbou v oblasti krajského školství, za které sama odpovídá.

„Na základě uskutečněných jednání s vítězem soutěže o návrh architektonického řešení novopacké sportovní haly uzavřeme smlouvu o dílo a architektonická kancelář nyní vypracuje projektovou dokumentaci ve všech stupních, to znamená od územního a stavebního řízení až po prováděcí dokumentaci,“ vysvětluje další kroky radní Václav Řehoř odpovědný za krajský majetek a investice. Celková cena zakázky je 5,5 milionu korun bez DPH.

Důvodem pro vyhlášení soutěže byl nevyhovující stav tělocvičny v Nové Pace. V současné době už neodpovídá podmínkám pro výuku tělesné výchovy a dostatečné sportovní zázemí nemá ani jedna ze tří novopackých středních škol. Nová sportovní hala bude stát na pozemku Gymnázia a střední odborné školy Nová Paka, v jejíž blízkosti jsou další dvě střední školy, které budou halu také využívat. Kraj tak zajistí odpovídající podmínky a zázemí pro výuku a sportovní aktivity novopacké mládeže i veřejnosti.

Královéhradecký kraj vyhlásil první architektonickou soutěž v říjnu 2019 a obdržel 35 nabídek. Jednotlivými projekty se zabývala odborná porota a vyhodnotila architektonicky nejvhodnější a projektově nejlépe zvládnutý návrh. Vítězem je ateliér studený architekti ze Slovenské republiky. Porotci soutěže také udělili druhé místo, které patří Martinu Gaberle z Prahy a na třetí příčce skončil Apropos Architect. Chrudim. Porotce zaujal i návrh Tomáše Hanuse z Prahy svým koncepčně silným, architektonicky i provozně dobře zvládnutým a detailně zpracovaným řešením vnějšího prostranství.

Královéhradecký kraj uspořádá ve dnech 5. až 26. října ve foyer krajského úřadu výstavu všech soutěžní návrhů pro širokou veřejnost, aby zájemci o tuto problematiku mohli sami posoudit nápady architektů a prohlédnout si detailně zpracovaná řešení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Chl Logo Landscape Rgb Red High 1024x468 Previous post Los Champions Hockey League proběhne 3. června, nejvýše nasazenými jsou Frölunda, Luleå a Curych
Dsc03249 Next post Děkanem Fakulty informatiky a managementu UHK byl znovuzvolen profesor Josef Hynek