Praha – Velké debuty i příběhy návratů. Trenér Bent Dahl vybral společně s realizačním týmem nominaci na prosincový světový šampionát, na soupisce nechybí vítězka Ligy mistryň Markéta Jeřábková ani bundesligová šampionka Veronika Malá. V mladém a dravém kádru zažije hned několik házenkářek premiéru na velké akci. Sestava byla poprvé odhalena ve speciálním videu České házené, na němž se výrazně podílela uměla inteligence.

Budoucnost a progres. Právě to jsou elementy, který se prolínají napříč celou nominací ženské reprezentace na světový šampionát a podtrhují její potenciál. Právě proto bylo už oznámení sedmináctičlenného kádru speciální. Jako první ho totiž představilo video s futuristickými prvky, na němž se výrazným způsobem podílela uměla inteligence. AI tak jako oficiálně vyslala národní tým do dosud nejtěžší bitvy pod norským realizačním štábem.

Češky zatím pod trenérským duem Bent Dahl – Geir Oustorp zvládly právě kvalifikaci na mistrovství světa, kdy dvakrát přehrály Švýcarsko. Zároveň na startu sezony přejely v evropském cyklu Finsko a udolaly i Portugalsko.

Jak vypadá samotná nominace? Chybět nebudou opory ze zahraničních týmů, do branky národního týmu se postaví duo Petra Kudláčková – Sabrina Novotná. Premiéru na velké akci zažije hned pět debutantek: Katka Dresslerová, Eliška Desortová, která se vrátila do reprezentace po čtyřech letech, talentovaná spojka Natálie Kuxová, bundesligové křídlo Anna Franková a v neposlední řadě i mladá mostecká pivotka Anna Jestříbková.

„Naši největší přednost vidím v tom, že si každá hráčka přeje být co nejlepší a je pro ni čest reprezentovat Českou republiku. Tým si užívá společný čas, podporuje se. Máme dobré prostředí, což je základ,” komentoval trenér Bent Dahl. „Rozhodli jsme se pro sestavu, která víceméně odehrála utkání proti Norsku na přípravném turnaji. Mistrovství světa bude skvělá akce. Těšíme se na něj, je to vrchol. Top úroveň. Uvidíme, čeho se nám podaří dosáhnout.“

Ženská reprezentace se na mistrovství světa připravovala v Chebu, kde absolvovala tradiční turnaji O štít města Cheb a dva zápasy s Norskem B a Slovenskem. Zatímco první z duelů prohrála 26:31, v generálce zvítězila s přehledem 27:23.

„Vnímám, že jsme ušly velký kus cesty nejen v systému a taktické vyspělosti. Mistrovství světa bude velká zkouška v tom, jak obstojíme, jak moc se ukáže progres. Natěšenost je veliká,” prozradila gólmanská jednička Petra Kudláčková. „Musíme stavět na naší hře, předchozích výkonech. Budeme chtít hrát rychle, koncentrovaně do obrany. A hlavně bojovat, protože tím se vždy národní tým prezentoval a tím také vyhrával zápasy. Můžeme slíbit, že do toho dáme všechno,” dodala.

Po volné neděli se hráčky opětovně sejdou v pražských Řepích, během úterního dopoledne odlétají do Dánska. Náročný program světového šampionátu začne 30. listopadu proti Kongu, pak se Češky v rámci skupiny H utkají s Argentinou a Nizozemskem. Ze skupiny postupují tři celky, poslední tým zamíří do Prezidentského poháru.

Nominace na národního týmu na mistrovství světa:

Brankářky: Petra Kudláčková (DHC Slavia Praha), Sabrina Novotná (Házená Kynžvart)

Pravá křídla: Dominika Zachová (DHK Baník Most), Anna Franková (TuS Metzingen, GER)

Pravé spojky: Sára Kovářová (MKS Lublin, POL), Markéta Šustáčková (Molde Elite, NOR), Charlotte Cholevová (Brest Bretagne Handball, FRA)

Střední spojky: Natálie Kuxová (DHK Baník Most), Julie Franková (DHC Slavia Praha)

Levé spojky: Markéta Jeřábková (Ikast Håndbold, DEN), Kamila Kordovská (Plan de Cuques, FRA), Eliška Desortová (HC DAC Dunajská Streda, SVK)

Levá křídla: Veronika Malá (SG BBM Bietigheim, GER), Adéla Stříšková (DHK Baník Most)

Pivotky: Alena Stellnerová (Sokol Písek), Anna Jestříbková (DHK Baník Most), Katka Dresslerová (Házená Kynžvart)