Ostrava – Prostory Respiria FN Ostrava dostanou ve čtvrtek 15. února zcela novou podobu. Na jediné odpoledne se změní ve stylovou charitativní kavárnu s historickým nábytkem a prvky ve zlaté barvě. Zlatá stužka, kterou dostane každý návštěvník kavárny, je totiž symbolem Dne dětské onkologie, který připadá právě na tento den. Smyslem akce je podpořit rodiny, které mají s onkologickou diagnózou osobní zkušenost a veřejnosti prostřednictvím vytvořené galerie přiblížit i situace, ve kterých se ocitají.

Akci připravuje FN Ostrava ve spolupráci se spolkem HAIMA Ostrava, a s podporou opavské kavárny Máma mele kafe a architektonického studia Vestibul Interier. Společně vytvoří v prostředí nemocnice místo, kde si návštěvník bude moci od 13 do 17h vychutnat výběrovou kávu, sníst něco sladkého, ale také se prostřednictvím autentických výpovědí dozvědět, co trápí onkologicky nemocné děti a jejich rodiny.

Součástí kavárny bude i obrazová a textová galerie. Jejím smyslem je ukázat reálné reakce veřejnosti například na změnu vizáže, která provází léčbu. Anebo to, s čím se děti potýkají, když léčbu ukončí,“ přibližuje obsah galerie Michaela Češková, ředitelka spolku HAIMA Ostrava a zároveň sestra Oddělení dětské hematologie a hematoonkologie FN Ostrava. Výtěžek z prodané kávy bude použit na letní tábor pro onkologicky nemocné děti, pořádaný právě spolkem HAIMA Ostrava.

Ke Dni onkologických dětí se letos poprvé připojí také Statutární město Ostrava. Do zlaté barvy se 15. února zahalí Nová radnice a Most Miloše Sýkory.

V pondělí 19. února je pak v Quality Hotel Ostrava City připraven bohatý program pro rodiče i děti, které léčbou procházejí nebo ji úspěšně ukončily. Už potřinácté se tam budou moci setkat také se sestrami a lékaři z Oddělení dětské hematologie a hematoonkologie FN Ostrava.  K podpoře Dne dětské onkologie se připojí i hokejový klub HC RT TORAX Poruba, který věnuje tomuto oddělení výtěžek ze vstupného ze zápasu s Orly Znojmo, plánovaného na 21. února.

Další informace naleznete na: https://www.haima-ostrava.cz/.