22. 4. 2024

Vědeckofantastické drama R.U.R. od Karla Čapka slaví 100 let

Uvedení Čapkova RUR v Hradci Králové dne 2. ledna 1921 Jednotou divadelních ochotníků Klicpera se shodou náhod stalo světovou premiérou dramatu, které doslova obletělo svět a svému autorovi získalo mezinárodní proslulost.

Ve spolupráci Klicperova divadla a Pedagogické fakulty Univerzity Hradec Králové vznikla u příležitosti projektu “RUR – 100” on-line výstava s názvem “První, i když shodou náhod”.

Původně obě instituce připravovaly na leden vzpomínkový den, který by připomněl pro hradecké diváky tuto výjimečnou událost. Protiepidemická opatření původně plánovaný program odsunula. Část připravované výstavy se ale podařilo přesunout do on-line prostoru.

Autorem výstavy je Jan Bílek, vedoucí Literárního oddělení a odborný asistent Katedry českého jazyka a literatury Pedagogické fakulty UHK, o technickou realizaci na straně Klicperova divadla se postaral Martin Sedláček a zvukovou podobu výstavy namluvil herec Jan Vápeník.

Výstava je přístupná ve virtuální galerii na adrese www.klicperovodivadlo.cz/rur-100

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Radiator 250558 1280 Previous post Královéhradecký kraj rozdělí další kotlíkové dotace. Registrace žádostí proběhne v únoru
Corona 5401250 1280 Next post Trutnovsko je nadále jedním z nejzasaženějších regionů v ČR