Královéhradecký kraj podpoří rozvoj odborného vzdělávání ve vrchlabském regionu vybudováním nového strojírenského centra. Pracoviště novopacké Střední školy strojírenské a elektrotechnické získá ve Vrchlabí novou přístavbu a stávající budovy školy projdou celkovou modernizací. Předpokládané investice jsou ve výši 41 milionů korun s předběžným termínem dokončení v roce 2022.

„Naším záměrem je vybudování nového strojírenského středisko za úzké spolupráce kraje, naší školy a města Vrchlabí. V současných nevyhovujících prostorách vznikne nové zázemí pro žáky a učitele a rozšíří se stávající areál školy, který je v majetku kraje. Zlepšíme praktickou výuku učňů v oborech automechanik, autoklempíř a mechanik lanovkář, který je v tomto horském regionu žádaný a v rámci České republiky jedinečný,“ říká náměstkyně hejtmana Martina Berdychová odpovědná za oblast školství.

V současné době je hotová komplexní studie a kraj se chystá v co nejkratší době zakázku vysoutěžit. „Rádi bychom tento projekt nové přístavby včetně rekonstrukce zahájili už v příštím roce,“ doplňuje náměstkyně Berdychová.

„Předpokládané náklady jsou ve výši 41 milionů korun včetně  DPHVe stávajícím objektu například vyměníme veškeré instalace, zrevidujeme rozvod plynovodu, vyměníme podlahy a celou budovu zateplíme. Pořídíme i novou střešní krytinu. Objekt propojíme spojovací chodbou s novou přístavbou. Ta bude dvoupodlažní s plochou střechou a vzniknou zde čtyři nové dílny s navazujícím zázemím, jako jsou šatny, toalety, úklidová místnost, kancelář. V areálu plánujeme parkoviště pro osobní automobily a garáž pro školní mikrobus a cvičnou rolbu,“ popisuje projekt radní Václav Řehoř odpovědný za krajský majetek a investice.

Nové strojírenské centrum vznikne za spolupráce Královéhradeckého kraje, město Vrchlabí a Střední školy strojírenské a elektrotechnické Nová Paka. Tato škola vznikla splynutím novopacké střední integrované školy s vrchlabskou odbornou školou a odborným učilištěm. 

„Velmi vítám a podporuji tuto plánovanou investici Královéhradeckého kraje. Pro další rozvoj odborného technického vzdělávání na Vrchlabsku je klíčová. Tradičně tu působí řada významných a prosperujících strojírenských podniků. Dávají perspektivní zaměstnání mnoha zdejším lidem a rodinám. K udržování a posilování tohoto stavu je možnost získání moderního středního technického vzdělání přímo ve Vrchlabí zásadní. Naše město se tomu snaží vycházet maximálně vstříc a se střední školou úzce spolupracuje. Děti u nás mají možnost prohlubovat vztah k technice už v osvědčených a úspěšných kroužcích v rámci základních škol, Domu dětí a mládeže i dokonce již v takto vybavené mateřské škole,“ říká starosta města Vrchlabí a krajský zastupitel Jan Sobotka.