22. 4. 2024
Píšťaly Varhan Fhk Foto David Taneček

Varhanní koncerty starých mistrů v sále FHK

Hradec Králové – Filharmonie Hradec Králové zve v posledním březnovém nedělním odpoledni (27. 3.) na koncert velkých varhanních skladatelů: díla Händela, Bacha, Liszta a Brixiho zazní v koncertním sále na Eliščině nábřeží. Návštěvníci se budou moci zaposlouchat do vznešeného zvuku velkých píšťalových varhan ve spojení s orchestrem.

Program koncertu nabízí ochutnávku varhanní tvorby z období pozdního baroka, raného klasicismu a romantismu. Úvodní skladbu, Varhanní koncert č. 4 F dur, napsal jeden z nejčastěji hraných barokních skladatelů, Georg Friedrich Händel (1685–1759). Ačkoli jde o skladatele německého původu, tuto skladbu napsal v Londýně, na vrcholu svého působení v Anglii. Mezi varhanními autory nemůže chybět jméno snad nejznámějšího představitele barokního slohu v hudbě, Johanna Sebastiana Bacha (1685–1750). Na programu je zařazena Sinfonia z kantáty „Wir danken dir, Gott, wir danken dir“ v úpravě francouzského varhaníka Alexandre Guilmanta. Nejdelší skladbou koncertu bude téměř půlhodinová Fantazie a fuga na chorál „Ad nos, ad salutarem undam“, jejímž autorem je představitel romantismu, Franz Liszt (1811–1886). Závěrečná skladba, Varhanní koncert D dur, pochází z pera významného českého skladatele a představitele klasicismu, Františka Xavera Brixiho (1732–1771).

Pokud máte zájem o více informací z Královéhradeckého kraje může se stát členy facebookové skupiny Královéhradecko – informace, zajímavosti, zpravodajství.

Kromě uměleckého zážitku se posluchačům koncertu naskytne také příležitost k poslechu zvuku mistrovských varhan ve spojení s orchestrem, kdy díky akustickým vlastnostem koncertního sálu oproti chrámovém prostoru je zvuk varhan více bezprostřední a konkrétní.

Sólistou na mistrovské varhany v sále královéhradecké Filharmonie bude Přemysl Kšica. Hru na varhany absolvoval kromě Pražské konzervatoře a AMU také na Staatliche Hochschule für Musik und Darstellende Kunst ve Stuttgartu. Nyní hru na varhany vyučuje na konzervatoři v Teplicích. Intenzivně se věnuje koncertní a nahrávací činnosti u nás i v zahraničí a pravidelně spolupracuje s řadou vokálně-instrumentálních souborů. Je také držitelem řady ocenění z varhanických soutěží.

Orchestr Filharmonie Hradec Králové bude dirigovat Marek Šedivý, který je hudebním ředitelem opery Národního divadla moravskoslezského v Ostravě a zároveň hlavním hostujícím dirigentem Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Je absolventem Pražské konzervatoře a hudební fakulty Akademie múzických umění v Praze v oboru dirigování.

Koncert se koná v neděli 27. března v 17 hodin v sále Filharmonie Hradec Králové. Vstupenky je možné zakoupit na portálu HKpoint.cz, informace ke koncertu také na www.FHK.cz.


Program koncertu:

Georg Friedrich Händel
Varhanní koncert č. 4 F dur op. 4/4 HWV 292

Johann Sebastian Bach
Sinfonia z kantáty „Wir danken dir, Gott, wir danken dir“ BWV 29 (úpr. Alexandre Guilmant)

Franz Liszt
Fantazie a fuga na chorál „Ad nos, ad salutarem undam“ (z Meyerbeerova Proroka) S 259, R 380

František Xaver Brixi
Varhanní koncert D dur

Přemysl Kšica varhany
Filharmonie Hradec Králové
Marek Šedivý dirigent

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Láry Fáry Rekonstrukce Previous post Nové zázemí pro kavárnu Láry Fáry a výuku dětí v centru Náchoda
Rubbish G52d451115 1920 Next post Ukliďme Česko 2022 – letos i nečekaně mezinárodní