Praha – Dvoutýdenní přírůstek i oba jeho rodiče mohou návštěvníci pohodlně pozorovat v teple pavilonu Indonéská džungle. Mládě je chovatelsky cenné – tento endemit filipínského ostrova Palawan je jediným druhem starosvětského dikobraza, který je zapsán na Červeném seznamu ohrožených druhů. Za jeho klesajícími počty stojí lov i odlesňování.

„Narození mláděte je skvělou zprávou i proto, že z pouhých devíti zoo, které tento druh v Evropě chovají, jsme letos jedna ze dvou, kde se narodilo mládě. Důvodem k radosti je ale i fakt, že jsme narození dalšího zdravého potomka od naší starší, již zasloužilé samice, nepřikládali příliš velké naděje,“ říká kurátor savců Pavel Brandl.

V pořadí jde o desáté mládě tohoto druhu, které se zde od počátku chovu v roce 2015 narodilo. Všech devět předchozích bylo navíc úspěšně odchovaných. Později tak pražští dikobrazi posílili, či dokonce založili chov v jiných zoologických zahradách. Dobré vyhlídky má i aktuální mládě – matka se o něj vzorně stará a malý hlodavec už podle chovatelů vedle sání mateřského mléka projevil zájem i o pevnou stravu.

Dikobraz Palawanský S Mládětem
Dikobraz palawanský s mládětem

Dikobraz palawanský obývá filipínský Palawan a několik menších okolních ostrovů. Jde o jednoho z nejmenších dikobrazů světa, dospělá zvířata zpravidla neváží víc než 5 kg. Jakožto ostrovní druh s omezeným výskytem i genofondem ho bohužel ohrožuje lov a ztráta přirozeného prostředí. Jeho počty klesají, a proto je dle IUCN aktuálně zařazen na Červeném seznamu ohrožených druhů do kategorie zranitelný.