23. 5. 2024
Img 7759

V porodnici FN Ostrava se v loňském roce narodilo 2 168 dětí

Ostrava – Počet narozených dětí na Gynekologicko-porodnické klinice FNO a LF OU za loňský rok opět přesáhl hranici 2 tisíc. A to i přesto, že odborníci očekávají za rok 2023 celorepublikový pokles porodnosti zhruba o 10 procent. Prvním narozeným dítětem nového roku ve FN Ostrava byl Gabriel Čársky. Na svět přišel 1. ledna 39 minut po půlnoci.

„Doma ho čeká starší brácha Adam. Gabriel má jméno po pradědovi,“ vysvětlila šťastná maminka Marie Čárska. Trvalé bydliště má sice v Sedlci u Mikulova, v současnosti ale bydlí v Ostravě. „S manželem pocházíme z Ostravska. Vždycky jsme ale chtěli žít na jihu Moravy, kam jsme se i přestěhovali. Byli jsme tam ale sami a já se při prvním těhotenství bála, jestli vše zvládnu. Právě proto jsme se vrátili a žijeme v Ostravě. Gabrielek je tak rodilý Ostravan,“ dodala.

Lékaři v ostravské fakultní nemocnici evidují za rok 2023 celkem 2 091 porodů a 2 168 narozených dětí. Z nich bylo 1 068 chlapců a 1 100 děvčat. Narodilo se také 144 dětí z dvojčetných těhotenství.  „Jsme na podobných číslech jako v roce 2022, což je vzhledem ke klesající porodnosti napříč celým Českem skvělé,“ popisuje přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky FNO a LF OU doc. MUDr. Ondřej Šimetka, Ph.D., MBA.

Klinika během loňska zavedla několik novinek. V listopadu například pořídila dva porodnické gauče, na kterých se narodilo už více než 50 dětí. „Snažíme se tak podporovat přirozené porody. Rodičky na nich zaujmou polohu, která je pro ně nejpřirozenější. Kromě toho stouply i počty porodů do vody, která pomáhá při tlumení bolesti a dobrému průběhu porodu,“ říká docent Šimetka. A dodává, že v dubnu navíc začne první ze speciálních kurzů pro porodní asistentky, zaměřených na ošetření a šití porodního poranění.

Porodnice FN Ostrava je zároveň i krajským Perinatologickým centrem, které se stará o drtivou většinu předčasných porodů a převážnou část žen s komplikovaným a rizikovým těhotenstvím. Loňské statistiky byly velmi příznivé. Podle nich se totiž ve fakultní nemocnici narodilo nejméně dětí s váhou pod 1 500 gramů za posledních 10 let. Lékaři provedli 664 porodů císařským řezem. „Máme velké zkušenosti s rizikovými a patologickými těhotenstvími. Jezdí k nám rodit ženy i z jiných regionů, které k tomu mají indikaci. Provádíme takzvaný laskavý císařský řez, což je velice šetrná metoda,“ doplňuje MUDr. Richard Špaček, Ph.D., krajský perinatolog a vedoucí lékař Porodních sálů FN Ostrava.

Rodiče dětí, narozených v roce 2023 ve FN Ostrava, volili pro své potomky i celou řadu netradičních jmen. Jako například Marco Aurelio, Charlene Beatrice, Nurit nebo Enzo.

Podívejte se i na zajímavou videoreportáž o 1. letošním miminku ve FNO:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

22 Previous post Němečtí Forced To Mode se chystají na Slovensko
Duni S Mládětem Next post V úterý 2. ledna osm minut po deváté hodině večerní porodila 10letá samička gorily nížinné Duni své první mládě