Festival dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět začne v Bio Central v pondělí 21. září a potrvá do středy 23. září. Filmová událost, která byla v březnu zrušena kvůli epidemii koronaviru, se tak vrací s výběrem nejlepších dokumentů a naléhavým tématem – oteplování planety, nedostatku vody a s tím spojenými proměnami krajiny. Festival mimo dokumentů z celého světa staví také na diskusích s odborníky.

„Letošní rok je pro nás jako pořadatele velmi složitý – březnový festival byl zrušen necelý týden před zahájením, náhradní termín se bude zřejmě odehrávat na pozadí zostřených opatření vlády. My ale věříme, že tentokrát festival proběhne – i kdyby byl v rouškách a s rozestupy,“ doufají koordinátorky festivalu Ilona Machová a Aneta Kohoutová. Zároveň už začínají připravovat i další ročník 2021.

Mottem letošního festivalu je „Až naprší a uschne“, což odkazuje na téma klimatické krize, která se propsalo i do výběru letošních filmových titulů. Asi nejlépe toto téma ilustruje snímek Češi jsou výborní houbaři režisérky Apoleny Rychlíkové. Ta ve svém filmu nahlíží českou krajinu očima mimozemských bytostí, které sledují prostředí, ve kterém žijeme, přírodu i města z nové perspektivy a vtipně naši situaci glosují.

Záběry zdánlivě neporušené přírody severní Makedonie vyniknou na velkém plátně v oscarovém snímku Země medu. Zdevastovanou krajinu hornického města ve Švédsku zase můžete sledovat ve filmu Kiruna – překrásný nový svět. Z úplně jiného úhlu vidí svět dobrodruzi, kteří cestují nákladními vlaky ve filmu Tímhle vlakem jedu.

„Festival se samozřejmě dotýká také problematiky porušování lidských práv. Diváci se proto mohou dozvědět něco o postavení nezadaných žen v Číně ve filmu Zbytkové ženy. Z českého prostředí vychází snímek o oblíbené kapele Tap Tap Postiženi muzikou,“ zvou na Jeden svět pořadatelé.

Ti doporučují mimo jiné i silnou osobní výpověď mladé fotografky bojující s anorexií ve snímku Autoportrét nebo sondu do současného Ruska Provinční městečko E, ve kterém obyvatelé včetně dospívající Máši oslavují režim současného prezidenta Putina i hrdiny Velké vlastenecké války.

Zajímavou diskusi slibují pořadatelé divákům snímku Pro Samu o válce v Sýrii. O celosvětově sledovaném tématu bude s diváky diskutovat docentka Hana Horáková z Metropolitní univerzity Praha.


Seznam filmů s diskusí:

  • Autoportrét + Sára Báchorová, autorka autobiografické knihy An(n)a o životě ovládaném anorexií
  • Postiženi muzikou + Skok do života, komunitní organizace, která poskytuje služby lidem s mentálním postižením
  • Země medu + Rodinná farma Pleva, zpracování včelích produktů
  • Pro Samu + doc. Hana Horáková, Katedra mezinárodních vztahů a evropských studií Metropolitní univerzity Praha

Komplet program festivalu: https://www.biocentral.cz/cz/festival/jeden-svet-533