22. 4. 2024
Uhk

V oblasti sociální práce mohou v kraji pomoct stovky studentů Univerzity Hradec Králové

V pátek 13. března 2020 přijala Vláda ČR usnesení č. 207 o zajištění poskytování péče v zařízeních sociálních služeb po dobu trvání nouzového stavu, s čímž souvisí i možnost uložení pracovní povinnosti studentům Univerzity Hradec Králové (UHK) v rozmanitých studijních programech. Může jít o stovky lidí, kteří by systému v krizi ulehčili. 

 „O seznam a kontaktní údaje na naše studenty nás požádal Královéhradecký kraj. Než jsme jej poskytli, studenty UHK, kterých se případná pracovní povinnost týká, jsme nejprve upozornili e-mailem na tuto skutečnost. Bavíme se o více jak třech stovkách studujících v sociální oblasti,“ přibližuje možné zapojení studentů UHK rektor Kamil Kuča.

Vedle studentů programu sociální práce na Ústavu sociální práce Filozofické fakulty UHK (ÚSP FF UHK) se případná pracovní povinnost týká také posluchačů v programu speciální pedagogika na Pedagogické fakultě UHK a v oblasti sociální politika a sociální práce. „Jsem přesvědčený o tom, že naši studenti na to budou reagovat pozitivně. I když možná ani mnozí netušili, že tuto povinnost jim v případě stavu nouze ukládá zákon, již nyní jsou na UHK desítky studentů, kteří se dobrovolně hlásí s tím, že chtějí pomáhat. Vedle hlídání dětí zdravotníků tak pomůžeme i v sociální oblasti,“ komentuje situaci rektor Kuča s tím, že všem zapojeným studentům se tato aktivita započítá jako náhradní plnění praxí.

„V tento moment jsme tímto způsobem využili již patnáct studentů Univerzity Hradec Králové. Většina z nich se zapojí do výkonu přímé péče, a to v Domovech pro seniory v Hradci Králové, Úpici a Lamperticích nebo třeba v obecně prospěšné společnosti SKOK do života. Předpokládám, že v brzké době se zapojí ještě více studentů, kteří takto pomohou lidem v Královéhradeckém kraji. Děkuji všem studentům, kteří se již zapojili. Jsem rád, že nám tato spolupráce funguje,“ vítá pomoc hejtman kraje Jiří Štěpán.

Uložení pracovní povinnosti se vztahuje i na Veroniku Obrovskou, studentku druhého ročníku magisterského programu sociální práce na ÚSP FF UHK. „I když mi ještě konkrétní pracovní povinnost uložena nebyla, jsem na to připravená. Vnímám to jako správný krok jak pomoct zajistit výkon sociálních služeb v našem kraji. Jako studenti tohoto programu jsme vedeni k solidaritě, empatii a pomoci druhým. Nyní tedy budeme mít šanci provést to v praxi a potřebnou pomocnou ruku podat,“ vysvětluje studentka Veronika, která vedle prezenčního studia zároveň pracuje v královéhradeckém Občanském poradenském středisku.

Univerzita Hradec Králové také ode včerejška nasadila první dobrovolníky na hlídání dětí zdravotníků ve Fakultní nemocnici Hradec Králové. Další desítky studentů se zaregistrovaly jako dobrovolníci a v případě potřeby budou vyslání do dalších zdravotnických zařízení, kde pomohou s péčí o děti, kterým byla přerušena výuka ve školách a rodiče pracují v nemocnici.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Coronavirus 4841735 1280 Previous post Koronavirus: jak s dětmi doma situaci zvládnout?
Věda 24 Next post Speciální vysílání České televize: Země v nouzi. S Romanem Prymulou, chirurgem Tomášem Šebkem a Danem Stachem o epidemii