22. 4. 2024
Collage (2)

V Muzeu východních Čech v Hradci Králové se rodí nová stálá expozice

Výstavní budova Muzea východních Čech v Hradci Králové je sice od 18. prosince loňského roku uzavřena, ale uvnitř vládne čilý stavební ruch. Ve čtyřech sálech totiž roste dlouho očekávaná stálá expozice dějin města Hradce Králové „Cesty města“.

Stavební práce na nové expozici byly zahájeny v lednu 2021 a všechny čtyři sály ve dvou patrech secesní budovy jsou teď pracovištěm stavbařů ze společnosti Chládek & Tintěra. Ti teď momentálně připravují nové nasvícení středověkého a pevnostního modelu města, staví zvýšené podlahy. V konstrukcích těchto podlah budou následně instalovány rozvody elektřiny a datové kabely. V externích dílnách už také vznikají jednotlivé komponenty hlavních staveb. A paralelně s tím probíhá vzorkování povrchů a materiálů a řeší se návrhy a forma aplikací, které budou v audiovizuálních prvcích expozice.

Pokud máte zájem o více informací z Královéhradeckého kraje může se stát členy facebookové skupiny Hradec Králové – Zpravodajství.

Podle vedoucího návštěvnického oddělení MVČ Stanislava Hrbatého je momentální uzavření muzea pro veřejnost vnímáno, jako výhoda: Stěhování a navážení materiálu, včetně všech hlučných úkonů spojených se stavbou, by za běžného provozu bylo prováděno mimo návštěvní hodiny. To teď odpadá a pohyb stavbařů po budově je proto výrazně jednodušší. Předpokládáme, že až dojde k zahájení návštěvnické provozu, bude už tato náročná fáze za námi a veřejnosti se další stavební práce nijak výrazně nebudou dotýkat,“ vysvětluje Stanislav Hrbatý.

Celá expozice bude rozdělena na tři tematické okruhy:

  • První má název Cesta k městu českých královen a bude zaměřená  na období 13. – 16. století.  Návštěvník se v ní dozví o významu Hradce Králové jako jednoho z nejstarších právních měst a pozná také urbanistickou výstavbu města. Centrálním exponátem bude třetí model města představující středověký Hradec Králové. Sál bude představovat Velké náměstí s dobovými řemesly
    a každodenností.
  • Druhá část expozice nazvaná Cesta k pevnosti přiblíží život královéhradeckých obyvatel
    v období bastionové vojenské pevnosti až do války z roku 1866, která představuje pomyslnou tečku za pevnostním obdobím.
  • Třetí část expozice s názvem K Salonu republiky přiblíží ve dvou sálech moderní epochu v dějinách města, a to od obnovy dynamického rozvoje Hradce v posledních desetiletích 19. století do poloviny 40. let 20. století, kdy město dosáhlo dnešních kontur.

Expozice bude ve všech částech významně doplněna multimediálním obsahem a postupně k ní bude vznikat i dětská digitální interaktivní verze.

Práce jsou rozvrženy od ledna do konce června. Na letní prázdniny je zatím naplánován zkušební provoz a doladění audiovizuální techniky. První návštěvníci by si expozici mohli prohlédnout v říjnu roku 2021.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Collage Previous post Ulice Purkyňova projde rozsáhlou rekonstrukcí
Collage (3) Next post Votroci porazili těsně Třinec 1:0