19. 5. 2024
Screen 2022 05 02 17 07 45

V Hradci klíčí první komunitní zahrada

V Hradci Králové vzniká první komunitní zahrada. Vyroste v parku kulturního domu na Střelnici a má sloužit všem, kterým podobný komunitní projekt v Hradci schází. K dispozici bude kolem dvaceti záhonů, o které se budou starat jednotlivci, rodiny nebo parta sousedů. Zájemci se mohou hlásit na webových stránkách zahrady.

Za projektem komunitní zahrady stojí spolek Souhra a Komise místní samosprávy Pražské Předměstí -sever. Zahrada je částečně podpořena grantem Nadace Via Už to roste, už to klíčí.

Jde nám nejen o to, aby lidé, kteří nevlastní zahradu, mohli pěstovat vlastní zeleninu a kompostovat, ale aby se myšlenka komunitního zahradničení dostala do hradeckého povědomí a třeba se v budoucnu stala standardem. Například ve Vídni jsou komunitní zahrady součástí každé čtvrti, vytvářejí oázy klidu, spojují místní a zmírňují dopady změny klimatu. A Hradec má určitě potenciál stát se zeleným městem,“ říká člen KMS Pražské Předměstí – sever a předseda spolku Souhra Hynek Kaplan.

Zahrada není určena jen zahradnicím a zahradníkům, ale všem lidem, kterým podobná myšlenka není cizí. Nejen proto se během léta budou na zahradě odehrávat také různé kulturní a vzdělávací akce.

Pokud máte zájem o více informací z Královéhradeckého kraje může se stát členy facebookové skupiny Královéhradecko – informace, zajímavosti, zpravodajství.

Komunitní zahrada není jen o mrkvi, ale především o dobrých sousedských vztazích.“ doplňuje Aneta Kohoutová, spoluorganizátorka a členka KMS Pražské Předměstí – sever. Na mnoha příkladech dobré praxe se ukazuje, že podobná místa budují nové mezilidské vztahy. Byli bychom moc rádi, kdyby se zahrada nestala jen věcí naší generace, ale aby byla místem setkávání pro studenty, rodiny s dětmi a seniory.“

Zahrada má před sebou první sezónu, ve které prověří jak zájem hradečáků, tak i to, jestli jsou místní podmínky nakloněny růstu – plodin i dobrých sousedských vztahů. Organizátoři však věří, že projekt komunitních zahrad zapustí v Hradci Králové svoje kořeny a stane se tak regulérní součástí života v Hradci Králové.

První setkání zahradníků a dobrovolníků, na které jste srdečně zváni proběhne v sobotu 7. května od 10:00 v parku na Střeláku.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mountfield Hc 4k Czech Hockey Club Emblem Logo Besthqwallpapers.com 1366x768 1 Previous post Na každý post jeden hráč. Mountfield HK vítá letošní posily
Kyber 2 Next post Ubránili středoškoláci jadernou elektrárnu před kybernetickým útokem? Odpověděl CzechCybertron