22. 4. 2024
Collage

V Dětském ateliéru je připraven interaktivní program k výstavě Rudolf II. Umění pro císaře

Dětský ateliér Muzea východních Čech v Hradci Králové se proměnil v pověstnou rudolfínskou „kunstkomoru“. Tento malý kabinet kuriozit, v podobě časté na patrimoniálních (vrchnostenských) sídlech rudolfínské doby, vznikl jako didaktická součást výstavy Rudolf II. Umění pro císaře.

V kunstkomoře jsou k vidění například lebky exotických zvířat, krunýř želvy obrovské, pravěké fosilie, schránky velkých mořských mlžů, ale třeba i zub mláděte mamuta. Dále jsou k vidění reprodukce nejcennějších obrazů z rudolfínských sbírek či originální tajemný bezoárový kámen, který císař Rudolf II. považoval za ochranný prostředek před případnou otravou.

Děti i dospělí také mohou pod lupou obdivovat fantazii autorů historických map, protože je na nich k vidění množství bájných příšer. V letních měsících se řady exponátů rozrostou i o zbroj samuraje a model vyhynulého nelétavého ptáka dronte mauricijského (Raphus cucullatus), také známého jako blboun nejapný anebo dodo. Podle dostupných dokladů byl totiž právě tento tvor ozdobou císařova zvěřince.

Součástí kunstkomory je také funkční alchymistická dílna. V běžném návštěvním provozu je možné pouze nahlédnout. Připraveny jsou ale také konkrétní akce, kdy se účastníci pustí, pod vedením muzejních pedagogů, do několika alchymistických pokusů.

Pokud máte zájem o více informací z Královéhradeckého kraje může se stát členy facebookové skupiny Hradec Králové – Zpravodajství.

Snahou autorů je podle muzejní pedagožky Veroniky Nebeské zatraktivnění návštěvy výstavy sezóny: „K tomu mohou skvěle posloužit interaktivní prvky, které výstavu doplňují a dětem i dospělým umožní dozvědět se mnoho zajímavostí o zálibách císaře Rudolfa II. i o životě v rudolfínské Praze. Spolu s námi mohou návštěvníci detailně prozkoumat některé exponáty či zkusit jednoduchý pokus. Chceme, aby si hlavně děti z muzea odnesly kromě poznání také zážitek a měly chuť se k nám opět vrátit.“

Návštěva u císaře nabídne pokusy i vhled do života na rudolfínském dvoře

Ve speciální komentované prohlídce Návštěva u císaře, která je připravena na prázdninový pátek 16. července 2021 od 16.00 hodin, čeká na rodiny s dětmi speciální prohlídka výstavy Rudolf II. Umění pro císaře přizpůsobená dětem, kde budou zmíněny zajímavosti ze života na rudolfínském dvoře i ze života umělců.

Následně se návštěvníci podívají do zmíněné kunstkomory, kde budou moci zblízka obdivovat nejrůznější exponáty. V neposlední řadě na příchozí čeká i pár jednoduchých, ale efektních pokusů v alchymistické dílně. Když budou alchymističtí pomocníci hodně šikovní, možná se podaří vyrobit i kámen mudrců. 

Na tuto prohlídku je nutná registrace: https://1url.cz/@navsteva_u_cisare.

Kunstkomora bude přístupná po celou dobu trvání výstavy rudolfínského umění, tedy do 7. listopadu 2021 a bude sloužit i pro didaktické školní programy. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 Agm6wszsd9q8splvwr3pmq Previous post Gymnázium v Náchodě bude mít nové učebny
Mountfield Hc 4k Czech Hockey Club Emblem Logo Besthqwallpapers.com 1366x768 1 Next post Enkláva zahraničních hokejistů v dresu Mountfieldu HK se rozroste o další dvě jména