25. 5. 2024
Takin 3992835 1280

V děčínské zoo se narodilo mládě vzácného takina indického

Konečně jsme se dočkali prvního odchovu kopytníků takinů indických! Čekali jsme na něj dlouhých 9 let. Mládě přišlo na svět v pondělí 23. března, je to samička a má se čile k světu.

Matkou je devítiletá Abby, která do zoo přišla v roce 2013 z chomutovského zooparku a otcem pak osmiletý samec Takko, kterého zoo dovezla z estonské zoo v Tallinu v roce 2014. „Mládě pro nás bylo obrovským překvapením, pár spolu žije již několik let a po tak dlouhé době už jsme v odchov ani nedoufali. Troufám si říct, že ze ¾ stojí za tímto úspěchem změna v krmené dávce, kterou jsme u tohoto druhu provedli v loňském roce. Takinům jsme ubrali na zelenině a ovoci a začaly jsme jim podávat granule určené přímo pro tento druh, které vyrábí specializovaná firma. Už mnohokrát jsme se tak přesvědčili, že kvalitní výživa je klíčová pro zdraví, kondici a rozmnožování zvířat,“ uvedl zoolog děčínské zoo Roman Řehák. Březost takiních samic trvá 200 až 220 dní, obvykle se rodí jedno až dvě mláďata.

Takin indický je prazvláštní kopytník, který se svým vzhledem vymyká přesnému zařazení. Společně se pižmoni patří takini do zvláštní skupiny přežvýkavců, která má vývojově blízko k turům i ovcím a nese tak znaky obou těchto zvířat. Mají mohutnou klabonosou hlavu, charakteristicky tvarované rohy, dlouhou vlnitou srst, která je skvěle chrání v drsných horských podmínkách. Vyskytují se v Číně, Indii a Myanmaru, kde obývají horské oblasti od 2500 do 4500 m n. m. „Pro pobyt v horských podmínkách jsou takini dokonale přizpůsobeni. Jejich kůže produkuje olej, který efektivně impregnuje jejich srst a chrání je tak proti dešti a mlhám,“ doplnil zoolog. Takini pravidelně migrují mezi letními pastvinami nad horní hranicí lesa a zimovišti v chráněných lesnatých horských údolích. Jejich potravou je tráva, listy či výhonky bambusu a různých dřevin, hlavně pěnišníků. V létě vytvářejí početná stáda sdružující až 300 jedinců, která se během zimy rozpadají na menší, asi dvacetičlenné skupiny. Dospělí samci žijí často samotářsky a k samicím se připojují pouze v době říje. Dožívají se 12-15 let, v lidské péči až 20 let.

Chovu takinů indických se v rámci Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO) věnují kromě Děčína ještě další 4 zahrady – Zoo Brno, Zoo Praha, Zoopark Chomutov a Zoo Košice.

zdroj: https://www.zoodecin.cz/v-zoo-se-narodilo-mlade-vzacneho-takina-indickeho#.XoDWumJMQdU

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Stellar Sea Eagle 1589701 1280 Previous post Tři mláďata u orlů mořských – dvě v péči rodičů, jedno u pěstounů
královéhradecký kraj Next post Královéhradecký kraj vyzývá firmy, aby pomohly školám