2. 12. 2023
298f362a 7ba2 47d3 B97d 4e1b6e96154d

V centru Hradce vznikne první re-use bazar

Hradec Králové – V centru Hradce Králové dojde začátkem října k otevření prvního re-use bazaru. Fungovat bude na podobném principu jako re-use pointy ve sběrných dvorech. Lidé sem darují věci k opětovnému využití, které za drobný obnos pak poslouží někomu jinému. Pobočka se bude nacházet v blízkosti Muzea východních Čech v Kotěrově ulici a otevřeno bude mít čtyři dny v týdnu.

Provozovatelem budou Hradecké služby. Vybrané finance z odkoupených předmětů pak budou darovány Technickým službám Hradec Králové na péči o městskou zeleň. Na založení a provoz pobočky schválili na svém včerejším zasedání zastupitelé města 250 tisíc korun pro letošní rok a bezmála 564 tisíc korun pro příští rok.

Pokud máte zájem o více informací z Královéhradeckého kraje může se stát členy facebookové skupiny Královéhradecko – informace, zajímavosti, zpravodajství.

Ve sběrných dvorech v Hradci Králové fungují zatím čtyři re-use pointy. První byl spuštěn v roce 2020 a od té doby jejich využívání roste. „Naším cílem je zapůsobit na více úrovních. Nejenže budeme předcházet vzniku odpadů, ale pomocí prodeje funkčních věcí za symbolické částky podpoříme i nízkopříjmové spoluobčany. Právě s ohledem na velký zájem veřejnosti jsme ve spolupráci s Hradeckými službami přistoupili k rozšíření této služby o re-use bazar. Na rozdíl od re-use pointů se tento bazar bude nacházet v centru města, tudíž bude lépe dostupný veřejnosti i pešky, na kole nebo městskou hromadnou dopravou,“ vysvětluje náměstek primátorky pro oblast rozvoje města Lukáš Řádek. Nacházet se bude v Kotěrově ulici u Muzea východních Čech na kulatém rohu ulice.
Spuštění re-use bazaru plánují Hradecké služby na začátek října, otevřeno by mělo být čtyřikrát v týdnu. „Tato pobočka bude fungovat na podobném principu jako re-use pointy ve sběrných dvorech, ale nabídka zboží bude daleko pestřejší. Chceme tu nabídnou věci, o které je obecně největší zájem a jsou ve velmi dobrém stavu,“ popisuje náměstek Řádek. V re-use bazaru tak bude možné za malý obnos zakoupit například domácí potřeby, sportovní potřeby, dekorace do domácnosti, knihy, potřeby pro děti a podobně. Nově zde bude k dispozici také bílá elektronika a jiné spotřebiče. „Může se jednat o menší elektroniku, jako jsou varné konvice, toustovače nebo třeba mixéry. Vybírat zde bude možné i z objemnější elektroniky, jako jsou lednice, sporáky, mrazáky a podobně. V tomto případě ale nebudou do re-use bazaru přijímány, občané je budou moci umístit pouze do sběrných dvorů. Než jakýkoliv spotřebič půjde do nabídky, projde řádnou revizí, aby byl funkční a zcela v pořádku,“ uvádí ředitel Hradeckých služeb Martin Hušek.
Na založení a provoz re-use bazaru v letošním roce schválili zastupitelé města 250 tisíc korun, na příští rok je to pak bezmála 564 tisíc korun. „Díky založení re-use bazaru také vytvoříme pár pracovních příležitostí pro nízkokvalifikované a znevýhodněné. A co je ještě důležitější, veškerý výtěžek poputuje do sbírky, která bude celá použita na výsadbu zeleně ve městě,“ doplňuje náměstek Řádek. Finance budou věnovány Technickým službám Hradec Králové nejen na výsadbu nových stromů, ale i další zeleně a celkově péči o městskou zeleň.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

P1510488 Snapseed Previous post Mléčná banka FN HK hledá nové dárkyně mateřského mléka
Lovci Maji Srdce 1 1 1000x667 Next post Otvírák v Lovosicích opět pomáhá. Výtěžek dostane házenkářská rodina