20. 4. 2024
Wonka 5465a3d7e8c6c

Utýraný disident donášel bachařům? Soud nařídil omluvu za nařčení mrtvého Wonky

Václavu Černíkovi se má písemně omluvit Jiřímu Wonkovi za své výroky na adresu jeho bratra, disidenta Pavla Wonky. Jde o nařčení, že Pavel Wonka ve věznici na Borech donášel bachařům. Rozsudek Okresního soud v Hradci Králové není pravomocný.

“Žalovaný je povinen do 15 dnů od právní moci tohoto rozsudku zaslat žalobci dopis znění: Omlouvám se za své výroky, že ‘Pavel Wonka byl gauner a veliký hajzl a ve věznici Plzeň Bory udával bachařům’, které jsem pronesl 26. 4. 2012 v restauraci Sokolovna v Trutnově,” uvedl soudce Milan Plhal.

Ostatní nároky Jiřího Wonky soud zamítl. “Zbytek žaloby byl zamítnut zejména s ohledem na to, že v těchto případech nedosáhlo jednání žalovaného takové intenzity, aby tím byla dotčena osobnost člověka tak, jak to má na mysli příslušné ustanovení občanského zákoníku,” sdělil ČTK Martin Tomášek z okresního soudu.

Wonka se domáhal také omluvy za další výroky. Vadilo mu, že Černík na adresu jeho bratra Pavla ve filmovém dokumentu Pavel Wonka se zavazuje měl prohlásit, že disident a později prezident Václav Havel odmítl přijet na setkání k výročí úmrtí Pavla Wonky, že rakev s tělem jeho bratra na pohřbu nesli dva příslušníci StB a že se Pavel Wonka choval ve věznici nečestně.

Pavel Wonka je označován za posledního politického vězně komunistického režimu v Československu, který zemřel ve vězení. Soud také zamítl část žaloby, ve které se Wonka domáhal finanční náhrady.

Ve čtvrtek 26. dubna to bude 30 let, co Pavel Wonka v hradecké vazební věznici za nevyjasněných okolností zemřel. Bylo mu 35 let. Před listopadem 1989 byl za své názory a činnost perzekvován a třikrát skončil ve vězení. Odsouzen byl za smyšlené činy. Podruhé Wonku do vězení dostala snaha kandidovat ve volbách jako nezávislý kandidát. Z vězení se dostal již v zuboženém stavu, protože zde byl stejně jako jeho bratr Jiří šikanován a týrán.

Po dvou měsících na svobodě byl v dubnu 1988 opět zatčen. Důvodem třetího uvěznění bylo Wonkovo odmítnutí ochranného dohledu. Dostal trest pět měsíců vězení. K soudu byl dopraven na kolečkovém křesle. O několik dní později ve vězení zemřel. Zpráva o Wonkově úmrtí vyvolala pobouření i ve světě.

Zdroj: http://domaci.eurozpravy.cz/zivot/218961-utyrany-disident-donasel-bacharum-soud-naridil-omluvu-za-narceni-mrtveho-wonky/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

French Open Betting Odds 2016 Previous post Bohatší a s novými pravidly. Jaké bude letošní French Open?
Konica Minolta Digital Camera Next post 4. čtvrtfinále playoff Extraligy ledního hokeje juniorů mezi týmy Mountfiled HK : BK Mladá Boleslav rozhodlo o postupu domácích do semifinále