25. 4. 2024
Mve Přelouč2

Úspěch Přeloučské vodní elektrárny: Den otevřených dveří přilákal přes stovku návštěvníků

Pardubicko – Minulý víkend, 9. března 2024, se malá vodní elektrárna v Přelouči stala centrem pozornosti, když otevřela své dveře veřejnosti. Tato historická elektrárna, která byla zprovozněna již v roce 1924, přilákala celkem 118 lidí, kteří se zúčastnili komentovaných prohlídek.

Návštěvníci měli jedinečnou příležitost nahlédnout do fungování elektrárny, která je vybavena jak původními Francisovými turbínami, tak modernějšími Kaplanovými turbínami s výkonem 677 kW. Elektrárna, pracující na spádu menším než 4 metry, má celkovou maximální hltnost 84 m³/sec a instalovaný výkon 2340 kW.

Zvláštní pozornost byla věnována také nedávnému přírůstku – solární elektrárně, kterou společnost ČEZ Obnovitelné zdroje zprovoznila na konci roku 2009. Toto zařízení, s instalovaným výkonem 21 kW, představuje investici ve výši 5,1 milionu Kč a je důkazem snahy o využívání obnovitelných zdrojů energie.

Pro velký zájem bylo nutné provést rezervaci míst a kapacita byla naplněna již několik dní předem. Prohlídky se konaly ve třech skupinách po 40 lidech, přičemž dva registrovaní se nedostavili.

Tato akce nejenže zdůraznila historický význam a technologický pokrok Přeloučské elektrárny, ale také podtrhla rostoucí zájem veřejnosti o obnovitelné zdroje energie a jejich význam pro udržitelnou budoucnost.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

foto: Karolína Ježková/TJ Slavia Hradec Králové Previous post Volejbalistky hradecké Slávie vstoupí do čtvrtfinálových bojů 1. ligy
Mountfield Hc 4k Czech Hockey Club Emblem Logo Besthqwallpapers.com 1366x768 Next post Kevin Klíma zůstává v Hradci!