Od loňska hrozí za urážky úředníků pokuta až 10.000 korun. Sankce zůstanou zachovány, protože Babišova vláda v demisi dnes odmítla nový pokus TOP 09 o zrušení přestupku znevážení postavení úřední osoby.

Z obdobných důvodů předloni odmítla obdobnou snahu TOP 09 také tehdejší koaliční vláda ČSSD, KDU-ČSL a ANO.

Kritici návrhu nesouhlasí s názorem předkladatelů, že přestupek pod hrozbou desetitisícové pokuty je nadměrným zásahem do rovnosti občanů. Podobná úprava existuje také v Německu, Estonsku, Finsku, Francii nebo v Polsku, uvedli vládní legislativci. Přestupek mohou lidé spáchat jen při výkonu její pravomoci, v situaci, kdy úřední osoba nevystupuje sama za sebe, ale za veřejnou moc.

Zařazení nového přestupku do zákona vyvolala podle jeho obhájců praxe, kdy jsou úředníci nebo policisté cílem slovních urážek nebo nepravdivých obvinění. Poslanci TOP 09 naopak soudí, že skutková podstata “znevážení postavení úřední osoby při výkonu její pravomoci” vytváří z úředníků privilegovanou kategorii lidí a může být zneužívána pro osobní mstu.

Podle předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila dala vláda svým stanoviskem jasně najevo, že úředník je vrchnost a občan je poddaný. “Zákon nespravedlivě rozděluje občany na privilegované a na ty ostatní. Úředníci, kteří jsou placeni z daní lidí, by pro ně měli plnit servis, neměli by být stavěni do role jejich nadřízených,” uvedl v reakci na jednání kabinetu.

Zdroj: http://domaci.eurozpravy.cz/politika/218141-urednici-jsou-vrchnost-pokuty-za-urazky-zustanou-rozhodla-vlada/