13. 6. 2024
Dsc06920

UHK vsadila na čistou filtrovanou vodu a ušetřila za rok přes tunu plastu

Před rokem odstartovala spolupráce mezi společností Filtermac a Univerzitou Hradec Králové. Fakulta Informatiky a managementu (FIM UHK) se zapojila do projektu škol BEZ PET lahví a nabízí tak svým studentům alternativu k balené vodě. Studenti nosí jednu lahev a s tou si chodí do Filtermacu pro vodu, tím za jeden rok ušetřili  1.530 kg, což vychází přibližně na 1 kg na studenta ročně.

             Malá fakulta, velký dopad na přírodu

„Studenti i zaměstnanci tuto možnost uvítali a využívají jí natolik, že se nám chvílemi před automatem na pitnou vodu tvoří i kratší fronta. Jsme hrdí na skutečnost, že jsme byli první instalací tohoto typu zařízení v naší zemi mimo Prahu a přestože jsme relativně malá fakulta, celkem se u nás za jediný rok provozu už ušetřilo 61 200 půllitrových PET lahví. Automat na pitnou vodu zdarma má i další neméně důležité efekty. Dostatek tekutin je nepochybně zdravý, podporuje koncentraci a již zmíněné krátké fronty jsou navíc ideální k podpoře vzájemné komunikace,“ uvádí s úsměvem profesor Josef Hynek, děkan FIMky.

Síť Filtermaců již pokrývá šest českých škol

Kromě FIM projekt Filtermac využívá dalších pět českých vysokých škol v Praze a Brně. Cílem je omezit využívání PET lahví na vysokých školách. Filtermac využívají vodu z vodovodu, kterou upraví do té nejvyšší kvality právě ve chvíli, kdy si ji uživatel stáčí do své láhve. Uhlíkové filtry odstraní z vody veškeré chutě a pachy a UV světlo zlikviduje případné bakterie. Výsledkem je kvalitní voda vynikající chuti, která je čerstvá, necestuje po silnici a zbytečně se neskladuje. „Síť automatů Filtermac díky zájmů jejich studentů i zaměstnanců šetří k dnešnímu dni cca 180 000 PET láhví měsíčně. Od započetí celého projektu se podařilo ušetřit přes 1,5 milionu PET lahví a tím redukovat o 85 516 kg množství CO2. Zapojením do projektu se tak každá škola významně podílí na snížení znečištění planety,“ povzbuzuje Martin Václavík, zakladatel projektu Filtermac.

Perlivá i neperlivá varianta

Pro studenty se stal za rok své působnosti v areálu školy Filtermac již nepostradatelný. „Zprvu jsem Filtermacu nevěřila. Trvalo mi asi 2 měsíce, než jsem aktivně začala vnímat jeho přítomnost na naší fakultě a odhodlala se k jeho použití. Ale dnes je už pro mě neodmyslitelnou součástí každodenního života. Snažím se více kontrolovat svůj pitný režim a Filtermac mne v tomto předsevzetí maximálně podporuje. Voda je chutná a moc oceňuji možnost načerpat si i vodu perlivou. Kdo by nechtěl takhle jednoduchou a levnou cestou šetřit naši planetu?“  říká Julia-Maria Finková, studentka oboru Management cestovního ruchu.

Čistá voda má přesah i do firemní kultury

Zásadní pro hladký průběh projektu je i výběr sponzora. Provoz automatu je totiž výlučně ze sponzorských příspěvků a UHK už nemusí nic dotovat. Od října se začala na provozu podílet společnost Quadient. Quadient má velké vývojové centrum softwaru právě v Hradci Králové, které čítá přes 300 zaměstnanců, ale jejich software se prodává po celém světě. Letos společnost oslavila 20 let a s FIMkou již dlouhodobě spolupracuje na různých projektech.

„FIMka je pro nás klíčová, protože velká část našich zaměstnanců úspěšně absolvovala právě vzdělání v této instituci.  Rádi si proto naše budoucí i stávající zaměstnance hýčkáme. Čistá voda je absolutní základ a držíme se toho i v našem pracovním prostředí, kde svým zaměstnancům taky nabízíme filtrovanou variantu. Sami jsme díky zavedení tohoto opatření snížili plastový odpad o 13%. Aktuálním trendem je i téma předcházení vzniku plastového odpadu, na který se i my interně zaměřujeme. Od září máme v týmu novou kolegyni, která bude kromě jiného vyhodnocovat a předcházet negativnímu dopadu naší společnosti na životní prostředí. Projekt Filtermac tedy plně souzní s naší firemní kulturou a doplňuje naše poslání,“ dodává Zuzana Kliková z HR týmu Quadient.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pexels Photo 944740 Previous post Ministerstvo vnitra poskytne další peníze na potírání nelegální migrace do Evropy
Olympus Digital Camera Next post Excellence-in-ReSTI: Zahájení mezinárodního pilotního kurzu pro 25 mladých projektových manažerů z evropského regionu Dunaj