19. 5. 2024
Collage (1)

U Janské kaple v Trutnově stojí opravený kříž

Dřevěný kříž stojící u Janské kaple v Trutnově se dočkal opravy. Spodní část již byla ve velmi špatném stavu a ozdobné prvky dokonce opadaly. Radnice do záchrany unikátního kříže investovala necelých 85.000 Kč.  

Město Trutnov pokračuje v opravách drobných památek. Jednou z posledních, do které radnice investovala, je dřevěný kříž u Janské kaple. „Tento kříž zde pravděpodobně stojí už od 19. století. Čas se samozřejmě podepsal na jeho stavu. Byl poškozen hnilobou, a především část v zemi byla tak zničená, že hrozilo jeho zlomení a pád,“ vysvětluje Ivan Adamec, starosta města Trutnova. Rovněž vodorovné břevno silně poškodily povětrnostní podmínky. „Celá konstrukce kříže ztrácela celistvost a postupně z něho opadaly ozdobné prvky. V místě spoje jsme dokonce našli dutinu s ptačím hnízdem,“ říká Vlastimil Grof z Odboru rozvoje města Městského úřadu Trutnov.

Dobová fotografie, zdroj Muzeum Podkrkonoší v Trutnově

Radnice se tak rozhodla nechat kříž demontovat a opravit. Spodní uhnilá část byla nahrazena ocelovou patkou k upevnění do betonu. Kompletně bylo vyměněno vodorovné břevno, vylepily se vyhnilé části a ztrouchnivělé dřevo se zpevnilo napuštěním a kovovými prvky. „Barevně jsme dřevo vyretušovali a také jsme nechali doplnit chybějící jetelová zakončení ramen a Krista malovaného na plechový podklad. Při renovaci jsme postupovali podle dobové fotografie,“ dodává Vlastimil Grof. Práce provedl na konci loňského roku Jiří Semerák z Červeného Kostelce za necelých 85.000 Kč. „Odhadujeme, že jde o jediný takto starý ještě dochovaný dřevěný kříž v širokém okolí, proto bylo nutné jej zachovat s maximální autentičností do budoucna,“ říká trutnovský starosta.

zdroj: http://www.trutnov.cz/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Collage Previous post Prvním občánkem Náchoda v roce 2021 je holčička – Kristýnka
Dsc 0381 Next post Votroci v první přípravě podlehli Plzni