19. 5. 2024
Img 2297 A

Transplantační centrum FN Ostrava uspořádalo Kurz komunikace při sdělování nepříznivé zprávy

Ostrava – Transplantační centrum FN Ostrava uspořádalo pro lékaře z nemocnic v Moravskoslezském kraji workshop, jak komunikovat s příbuznými pacientů, kteří jsou potenciálními dárci orgánů. Celodenní program připravily Lékařky z Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny FNO a LF OU (KARIM), které jsou součástí konziliárního týmu paliativní péče.

 Program byl složený z odborných přednášek, osobních zkušeností lékařů, ale také z praktických nácviků situací, do kterých se lékaři dostávají. „Vhodná komunikace lékaře může předejít nedorozuměním, zabránit konfliktním situacím, a v neposlední řadě zvýšit šanci na úspěšnou transplantaci orgánů od zemřelého pacienta,“ vysvětlila význam workshopu MUDr. Jarmila Kušnírová z KARIM, zkušená lékařka v oblasti paliativní medicíny. Její kolegyně MUDr. Barbora Nedělová v průběhu workshopu kolegům připomněla, že se lékař musí vždy snažit být s příbuznými naladěn na jedné vlně. Vždycky dbáme na to, abychom s tou rodinou souzněli. A zároveň je taky důležité myslet i na to, aby byli ochráněni zdravotníci. Aby nebyli traumatizováni oni sami tou už tak nelehkou situací.“

Koordinátor Transplantačního centra FN Ostrava Mgr. Tomáš Glac, který je zároveň staniční sestrou na Oddělení resuscitace a intenzivní péče KARIM a v oblasti intenzivní medicíny pracuje dvacet let, potvrdil, že oznámení rodině pacienta o smrti a následném zařazení do dárcovské části transplantačního programu je lékaři označováno jako velmi stresová a nekomfortní situace v jejich praxi. „Proto se Transplantační centrum FN Ostrava rozhodlo pro lékaře z tzv. dárcovských nemocnic tento kurz uspořádat“.

 Díky dobré zpětné vazbě a velmi kladnému hodnocení účastníků, bude Transplantační centrum FN Ostrava v těchto kurzech pokračovat. Zájem o ně je ze strany dárcovských pracovišť velký.

 Podívejte se i na zajímavé video z kurzu: 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přednáška Simona Bagarová I Previous post Simona Bagarová: Přednáška o významu spokojenosti v domovech pro seniory
Spdk 2024 05 09 Helena Hubackova Hyenky Uz Chodi Ven 4 Next post Hyenky hřivnaté: Nová atrakce v Safari Parku