21. 2. 2024
207522160180001 04

Televizní soutěže socialismu: Pamatujete si na zábavné pořady, na kterých vyrůstali naši rodiče?

Televizní soutěže, které se stále těší velké popularitě, byly oblíbeným žánrem i za socialismu. Lidé jsou zvídaví a soutěživí, tudíž není divu, že u kvízů a zábavných pořadů dokáží strávit hodně času. Jaké televizní relace tehdy patřily mezi ty nejsledovanější a jak vlastně vznikaly?

Videostop, Pokus pro dva, Šest ran do klobouku, Zpívá celá rodina nebo Deset stupňů ke zlaté – to byly některé z mnoha pořadů, které před listopadem roku 1989 patřily asi k těm nejoblíbenějším. Pamatujete si na ně?

Zpívá celá rodina

Pěvecká soutěž Zpívá celá rodina přitahovala k televizorům v Československu celé domácnosti, které tak mohly hodnotit výkony odvážných amatérských zpěváků. V každém díle, moderovaným Vladimírem Dvořákem, se sešla tři rodinná družstva, jejichž členové většinou pocházeli z každé věkové skupiny. Každý člen rodiny odzpíval svou oblíbenou píseň a čekal na verdikt poroty. Vystoupení bylo doprovázeno vynikajícím rozhlasovým orchestrem, který pořadu dodával na kouzlu. V pořadu se mimo jiné objevila i rodina zpěvačky Báry Basikové, která tam sama vystoupila s písní Markétka od Marie Rottrové. Na její účinkování v soutěži se zcela zapomnělo, ale vyšlo na povrch, až když se stala profesionální zpěvačkou. Rodina Basikových byla tehdy úspěšná, skončila na druhém místě.

Videostop

Zábavná hra pro trojici soutěžících, kterou moderoval oblíbený Jan Rosák – to byl nezapomenutelný Videostop. Rosáka, který pořad uváděl dohromady zhruba patnáct let (když počítáme i Videostop nový), vynesl na výsluní. Málokdo si ovšem vzpomíná, že prvním, kdo soutěží provázel, byl Josef Dvořák. Tomu ale nevyhovovalo, že se jedná o živé vysílání, a tak svou roli přenechal Zdeňkovi Tulisovi, po kterém žezlo převzal Rosák. „Otcem“ Videostopu byl televizní střihač Vladimír Bezděk, který napsal pilotní díl počátkem 80. let a k jehož realizaci došlo až v roce 1985. Bezděk se prý nechal inspirovat americkým pořadem The Hollywood Squares. Neopomenutelnou osobností pořadu byl arbitr, tedy spolumoderátor a porotce Karel Čáslavský, který se díky pořadu stal z neznámého plachého archiváře uznávaným znalcem filmové historie. A jaké byly ceny? Tak například klíčenka, hrníček nebo epesní bačkory s logem Československé televize.

Pokus pro dva

Soutěžně zábavní pořad Pokus pro dva, kterým provázela moderátorská dvojice Olga Čuříková a Eduard Hrubeš, byl vlastně takovou televizní seznamkou. Jeviště rozdělené zdí na dvě části – na jedné straně tři mládenci, na druhé slečna (případně jeden mládenec a tři dívky), která mužům, jež neviděla, pokládala otázky dle svého výběru. Toho, který jí byl na základě odpovědí nejvíce sympatický, si poté vybrala. Dvojice pak dostala poukázku na rekreaci v Československu a čekalo se, zda se pár sblíží. Žádný sňatek ale z několikaminutové soutěže údajně nevznikl.

Šest ran do klobouku

Dalším populárním soutěžním televizním pořadem byla hra Šest ran do klobouku. V ní účinkovaly čtyři páry soutěžících a odpovídaly na dotazy moderátora Pavla Lukeše. Za každou správnou odpověď soutěžící dostali míček, kterým se strefovali do velkého klobouku, dokud nevytvořili vítěznou dvojici. Soutěžní otázky vymýšlela celá redakce, ale posílali je i diváci. Deset stupňů ke zlaté

Deset stupňů ke zlaté

byla vědomostní hra, kterou provázel král kutilů Přemek Podlaha s asistentkou Zuzanou Neubauerovou. Soutěžící po každém úspěšném kole postoupil o schod výše k vrcholu pyramidy. Když desetkrát správně odpověděl, stanul na vrcholu pyramidy a získal finanční odměnu.

Zdroj: http://www.extra.cz/televizni-souteze-socialismu-pamatujete-si-na-zabavne-porady-na-kterych-vyrustali-nasi-rodice?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Maxresdefault Previous post Politici a oligarchové snaží umravnit a kriminalizovat novináře? Kauza kolem Kmenty, Kroupy a Slonkové pokračuje/
Konica Minolta Digital Camera Next post Pokračování 40. sjezdu ČSSD v Hradci Králové