20. 4. 2024
Img 0039 (1)

Tajemství vojenských podzemních komplexů poodhalí šikovná mobilní aplikace

Hradec Králové – Ve východních Čechách vznikl unikátní projekt, který umožní nahlédnout do vojenské historie přes displej mobilního telefonu. Díky nejnovějším technologiím je nyní možné prozkoumat vojenské objekty Hanička a Osówka ve virtuálním prostoru.

Propagačně vzdělávací projekt “Tajemství podzemních komplexů v demokracii a diktatuře na česko-polském pohraničí” je zaměřen především na tuzemské i zahraniční turisty a žáky základních a středních škol.

Zájem o vojenskou turistiku neustále stoupá, což dokladují počty návštěvníků obou vojenských objektů. Informace o těchto objektech byly doposud šířeny prostřednictvím webových stránek, sociálních sítí, případně tištěných propagačních materiálů. Turistickou veřejnost je ale třeba upoutat novými formami propagace, což je důvodem vzniku mobilní aplikace pro rozšířenou realitu umožňující zapracování historického kontextu.

Jiří Štěpán z Historického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové

Pokud máte zájem o více informací z Královéhradeckého kraje může se stát členy facebookové skupiny Královéhradecko – informace, zajímavosti, zpravodajství.

“Využití rozšířené reality přináší velkou příležitost pro představení pamětihodností z hlediska historického, kulturního, vzdělávacího či poskytuje další příležitosti v oblasti cestovního ruchu, kdy může prezentovat zájemcům i části objektů, které jsou návštěvníkům skryty. Prezentace památky skrze rozšířenou realitu má zároveň i velký potenciál z hlediska výuky, když tímto atraktivním způsobem můžeme představit události dávno minulé žákům základních a středních škol způsobem, na jaký jsou zvyklí. Součástí projektu jsou i vypracované pracovní listy určené právě pro žáky a studenty, díky kterým si znalosti získané prohlídkou pamětihodností i s využitím nové aplikace ověří,“ říká Jiří Štěpán z Historického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové.

ukázka z aplikace

Tajemství vojenských podzemních komplexů bude možné odhalit díky spolupráci čtyř partnerů: Města Rokytnice v Orlických horách, Podziemneho Miasta Osówka, Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové a Polsko-Czeskieho Towarzystwa Naukoweho.

„Řešený projekt díky podpoře Mezinárodního Visegrádského fondu je pro Město Rokytnice v Orlických horách možností, jak nejmodernějším způsobem prezentovat námi zřizované Muzeum Pevnost Hanička. Představená aplikace díky jazykovým mutacím dále rozšíří portfolium možných návštěvníků pevnosti. Význam projektu též spočívá v dalším rozšíření spolupráce mezi vojenskými pamětihodnostmi na české a polské straně hranice“, říká Petr Hudousek, starosta Města Rokytnice v Orlických horách.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vizualizace Modernizace Nemocnice Rnk Previous post Královéhradecký kraj hledá stavební firmu pro modernizaci rychnovské nemocnice
353dee0a Cc8e 11ec A21c 0ec437b76bd7 Next post Poznejte starý Hradec studenta Karla Čapka a rozpohybujte Malé náměstí