22. 4. 2024
9ac08a23 4160 4342 A856 29e95dca2e00

Strom Olgy Havlové v Novém Hrozenkově

Vsetínsko – V pořadí již čtvrtý Strom Olgy Havlové v letošním roce bude v den státního svátku 28. října v 10:00 hodin vysazen před budovou Charity Nový Hrozenkov. Malebná valašská obec se tímto aktem připojí ke kampani Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové (VDV) s názvem Olga je tu s námi a připomene si nedožité 90. narozeniny zakladatelky nadace paní Olgy. Odpoledne ve 14 hodin se uskuteční slavnostní setkání u Stromu Olgy Havlové v Pržně.

Před pěti lety bylo při slavnostních setkáních po celé zemi vysazeno 85 Stromů Olgy Havlové na počest jejích tehdy nedožitých 85. narozenin. Nadace ve výročním roce 2023 navázala výsadbou dalších pěti stromů Olgy Havlové a odhalením pamětní desky.

Slavnostního aktu v Novém Hrozenkově se spolu se zástupci nadace zúčastní ředitelka Charity Nový Hrozenkov Lenka Vráželová a emeritní ředitelka Danuše Martinková. Zazní i pomyslná hymna vzpomínkového roku 2023 Píseň pro Olgu od zpěvačky a skladatelky Anety Langerové, a to v podání Markéty Petřekové a Simony Pekařové, které se zároveň samy doprovodí na cimbál a housle.

Každé ze setkání u nově vysazeného Stromu Olgy Havlové je spojeno s jednou z oblastí, které byly pro paní Olgu zásadní a jimž se nadace systematicky věnuje. V Novém Hrozenkově je to téma „Pomoc seniorům“, kterou zde poskytují v široké škále služeb. Tak jako paní Olga hledala pro každého potřebného člověka konkrétní řešení, stejně tak je tomu i u nás – pro každého potřebného seniora na valašských kopcích se snažíme zajistit potřebnou péči, bez rozdílu, jak daleká cesta k němu vede. Věříme, že by byla potěšena, že její strom je věnován právě seniorům,“ říká Lenka Vráželová, ředitelka charity.

Oblast pohraničního regionu Valašska je z pohledu poskytování pečovatelské služby a vůbec terénních služeb specifická. Nachází se na území 24 000 ha, s počtem 16 000 obyvatel, z nichž senioři tvoří 20-30%. Není zde žádné větší město, jen sedm menších obcí s mnoha údolími. Nejde jen o úkony pečovatelské služby, ale o krátké setkání s každým uživatelem. Mnohokrát se již podařilo zachránit někomu život přivoláním lékaře nebo zajištěním dalších potřebných služeb.

Výbor dobré vůle – Nadace Olgy Havlové dlouhodobě poskytuje pomoc občanským sdružením a charitativním institucím, které vytvářejí nabídku aktivního způsobu života nejstarší generace a lidsky důstojného prožívání stáří těch, kdo se již sami o sebe postarat nemohou. Program Senior slouží k podpoře kvalitních projektů, které usnadňují starším občanům život v zařízeních pečujících o seniory. Jedná se zejména o zařízení pro lidi s Alzheimerovou chorobou, demencí a dalšími neurologickými onemocněními a pro seniory v sociálně-ošetřovatelských centrech,“ uvádí Monika Granja.

Na místě setkání u Stromu Olgy Havlové se jeho účastníci dozví podrobnější informace o činnosti nadace a rovněž o mimořádné sbírce Dárek pro Olgu, jejímž cílem je vybrat v roce nedožitých 90. narozenin paní Olgy symbolických 900 000 korun na pomoc znevýhodněným lidem. Úspěšné dosažení cílové částky a následné rozdělení mezi potřebné by pro ni bylo tím nejlepším narozeninovým dárkem. Více ke sbírce na www.olgahavlova.cz 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Medvedi Na Pol Pressrelease Plakat Lr Previous post Mlsné medvědí příběhy: Na pól! v kinech od 30. listopadu, kniha Vzhůru na pól! právě vychází
Chodniky Lipi Jizbice 20 Next post Komunikace Lipí–Jizbice od bude od pondělí 30. 10. 2023 opět průjezdná