25. 5. 2024
Náchod

Stopy náchodského architekta Jana Letzela v japonské prefektuře Miyagi

Co má společného Náchod a Miyagi? Hrdost na našeho náchodského rodáka architekta Jana Letzela! Náchod proslavil daleko za hranicemi ČR a jeho odkaz je stále živý. To dokládá i v nedávné době otevřené dvoupatrové multikulturní středisko „Matsushima Rikyu“ v japonské prefektuře Miyagi. 

Právě jeho dominantou je replika věže „Park hotelu“, postavená na základě architektonického návrhu Jana Letzela. Tento hotel se nacházel ve městě Matsushima, v roce 1969 však bohužel vyhořel. Matsushima Rikyu je tak důstojným nástupcem a my můžeme být právem hrdi, že v Japonsku, které se pyšní mnohými architektonickými skvosty, je i kus Náchoda v podobě skvělé práce českého architekta Jana Letzela.

V novém multikulturním středisku jsou představeny japonské tradice v jejich moderním pojetí, nachází se zde i galerie s historickými exponáty, tradiční japonské restaurace s místní kuchyní, informační středisko pro turisty nebo půjčovna kol.

„Prostřednictvím naší ambasády v Japonsku jsme tak s hrdostí na našeho rodáka blahopřáli guvernérovi prefektury Miyaga, panu Yoshihiro Murai, a starostovi města Matsushima, panu Koichi Sakurai, k realizaci tohoto krásného projektu. Úcta, které se arch. Janu Letzelovi v Japonsku dostává, je obdivuhodná. I za to patří náš velký dík,“ komentoval zprávu o otevření střediska v Japonsku starosta Náchoda Jan Birke.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Previous post Univerzita Hradec Králové opět pomáhá. Její počítače poslouží dětem při distančním vzdělávání
Premiera Next post Výstava fotografií z 31. ročníku soutěže Premiéra 2020 bude k vidění v ulicích v Hradci Králové