7. 12. 2023
Img 20210623 191138 Snapseed

Skvělý 26. ročník mezinárodního divadelního festivalu Regiony v Hradci Králové je minulostí

Hradec Králové- Svátek divadla, hudby a živého umění zakončil v pátek 25. června své osmidenní konání. Letošní ročník byl pro organizační tým festivalu vzhledem k aktuální proměnné situaci související s pandemií Covid-19 velkou výzvou. Nakonec se však festival uskutečnil sice za zpřísněných hygienických podmínek, ale v plném programovém rozsahu včetně zahraničních hostů.

Po roční odmlce se hradecký festival vrátil s bohatým programem, který v osmi festivalových dnech zahrnul na 261 činoherních, alternativních, loutkových či pohybových divadelních představení, tanečních performancí, nechyběly pohádky, improvizace, hudební koncerty a pestrý doprovodný program. Již tradičně své návštěvníky pohostili tři hlavní organizátoři celé akce – Klicperovo divadlo, Divadlo Drak a kulturní neziskovka kontrapunkt.

26. ročník festivalu se poprvé konal pod názvem REGIONY – Mezinárodní divadelní festival Hradec Králové, a to s novou vizuální identitou, jejímž autorem je grafik Přemysl Zajíček. „Nová vizuální identita výrazně napomohla orientaci v rámci festivalových míst, kterých bylo po celém historickém centru města na tři desítky. Užším propojením všech třech organizačních složek jsme mohli nabídnout jednoduchý a přehledný program, který tvořil atraktivní dramaturgické celky.“ popisuje ředitelka kulturní neziskovky kontrapunkt Barbora Hodonická.

„Návštěvnost festivalu byla zcela přirozeně dotčena protiepidemickými opatřeními, především danou 50% kapacitou ve všech vnitřních prostorách. I přesto byl zájem diváků o festival velký, a jsme moc rádi, že se nám podařilo restartovat kulturní život města ve velkém,“ říká ředitelka Klicperova divadla Eva Mikulková. Celkem bylo během osmi festivalových dní vydáno téměř 24 tisíc diváckých akreditací, což představuje všechny diváky nad šest let, jimž akreditace sloužila pro opakovaný vstup.

„Většina festivalu se – jak jsou všichni jeho návštěvníci po léta zvyklí – odehrávala v samotném historickém centru Hradce Králové. Organizace festivalu proto probíhala v úzké koordinaci s Krajskou hygienickou stanicí Královéhradeckého kraje, aby se vše mohlo odehrát dle aktuálně platných nařízení. Jsme moc rádi, že návštěvníci pravidla respektovali a šli do toho s námi!“ doplňuje ředitel Divadla Drak Tomáš Jarkovský.

Představení “Vojcek” Litevského národního činoherního divadla navštívil velvyslanec Litvy v České republice Laimonas Talat-Kelpša, který nám řekl: „Šlo o působivé představení, které jsem viděl poprvé. Divadelní hra byla postavena na příběhu, který se odehrává v letadle a to se složitým mezilidským tématem, které vede člověka (Vojceka) k těžkému rozhodnutí, které udělal“. Dále velvyslanec pokračoval: „Návštěva města Hradec Králové ve mě zanechala skvělý dojem, moc se mi líbilo Velké náměstí a staré části města.“

Po představení  nám poskytl exkluzivní rozhovor Giedrius Savickas, herec Litevského národního činoherního divadla. „Toto je první turné po dlouhé karanténě a jsme velmi rádi, že jsme byli na tento festival pozváni. Moc mile mě překvapilo nádherné divadelní prostředí a skvělá práce produkčního týmu. Je tady opravdu nádherné divadlo a dobré pivo,prostě skvělé Česko! Bylo opravdu pro nás velkým potěšením sem přijet. Přeji všem lásku,“.

[su_youtube url=”https://www.youtube.com/watch?v=5pbaQk6caUI&t=”]

27. ročník Mezinárodního divadelního festivalu Regiony v Hradci Králové se bude konat v termínu od 24. června do 1. července 2022.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

800px Magistrat Hradec Kralove Previous post Město Hradec Králové získalo stomilionovou dotaci na lávku u Aldisu
Společné Foto Všech Oceněných Next post Zlatý erb má vítěze letošního ročníku