22. 4. 2024
Corona 5401250 1280

Situace v kraji se lepší. Denní přírůstek nakažených koronavirem se snížil na třetinu

V Královéhradeckém kraji se situace epidemie koronaviru pomalu zlepšuje. Zatímco koncem října byl denní přírůstek nakažených 1100 osob, nyní hygienici hlásí 400 nakažených denně.

Situace je lepší a naštěstí se nenaplnily kritické scénáře o počtu hospitalizovaných v našich nemocnicích v polovině listopadu. Doufejme, že podle momentálních čísel zhoršení nepřijde ani ke konci měsíce. Musíme neustále řešit další problémy, které epidemie přináší. Pracovní skupina krajského krizového štábu se tento týden zaobírala například otázkou nakládání s těly zemřelých osob s covid-19. Personál pohřebních služeb je totiž stejně jako všichni zdravotníci vystaven riziku nákazy a je potřeba, aby hygienici upřesnili postupy při manipulaci se zemřelými, uvedl hejtman Martin Červíček.

Situace v nemocnicích se postupně lepší. Počet hospitalizovaných klesá a nemocnice hlásí i menší počet pozitivně testovaných.

Dobrou zprávou je, že se snížil denní přírůstek počtu nakažených. Zatímco koncem října byl denní nejvyšší přírůstek 1100 osob, teď hygienici hlásí v průměru 400 nakažených denně. Křivka začala klesat a nyní jsme v podstatě na číslech ze začátku října, doplnil hejtman.

Důležitou otázkou je také zásobení ochrannými pomůckami. Zatímco při jarní vlně koronaviru byl hlavním problémem nedostatek ochranných pomůcek obecně, teď je situace jiná.

Nemocnice i sociální zařízení jsou dostatečně zásobené, ale je potřeba řešit zásobení v následujícím období. Největší poptávka je po jednorázových rukavicích, kterých je nedostatek v celé České republice, a my pro naše zdravotníky musíme zajistit dostatečnou zásobu. Bez nich pracovat nemůžou, upřesnil hejtman Červíček.

Asi nejdůležitější otázkou příštích dnů zůstává chybějící personál v nemocnicích a sociálních zařízeních, kde vypomáhají studenti, dobrovolníci ale i vojáci.

Chci poděkovat všem, kteří pomáhají tam, kde je to nejvíce potřeba. Děkuji studentům, kterých jen ve fakultní nemocnici pomáhá přes sto z celkových 240 v regionu. V celém kraji pomáhají také dobrovolníci. Ti mnohdy bez zištných důvodů působí v prvních liniích po boku zdravotníků a mají velký podíl na zvládnutí situace. Vedle toho děkuji všem složkám krajského integrovaného záchranného systému, který zůstává plně funkční a je připraven na další etapu epidemie. A v neposlední řadě patří obrovský dík všem zdravotníkům napříč jednotlivými obory v našich nemocnicích a také všem lékařům v terénu, ujistil hejtman Červíček.

V úterý 17. 11. bylo v Královéhradeckém kraji podle hygieniků 3894 aktivních případů nákazy covid-19. Nejvíce na Hradecku, Trutnovsku a Náchodsku. Celkem se už v kraji nakazilo přes 25 tisíc lidí. Aktuálně je s covidem-19 hospitalizováno v nemocnicích v regionu celkem 347 osob, z toho 75 je na jednotce intenzivní péče.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Green Uhk Previous post Rektor Kamil Kuča ocenil osm mimořádných osobností Univerzity Hradec Králové
Mig21 Hej Kamo Klip3 Next post Kapela Mig 21 vydává dvojalbum Hity a rarity a také novou skladbu