19. 5. 2024
Praha Nové Logo Iii

Signatáři podepsali memorandum o přeměně budovy Nákladového nádraží Žižkov

V Praze bylo slavnostně podepsáno Memorandum o vzájemné spolupráci s cílem konverze Nákladového nádraží Praha – Žižkov. Svým podpisem jej mimo jiné stvrdili ministr kultury PhDr. Lubomír Zaorálek, primátor hl. m. Prahy MUDr. Zdeněk Hřib či starosta Praha 3 Jiří Ptáček. Cílem je koordinovat plány pro budoucí revitalizaci celého prostoru včetně vytvoření rezidenční zástavby, školy či nového sídla Národního filmového archivu.

Podpisem memoranda jednotliví zástupci institucí a dalších společností deklarují svůj zájem na revitalizaci budovy Nákladového nádraží Praha – Žižkov, která je kulturní památkou. Zároveň mají zájem o vznik a rozvoj nového celoměstsky významného veřejného prostoru ve vnitrobloku budovy a na výstavbě městské, převážně rezidenční, zástavby v okolí budovy.

„Jsem rád, že Praha dělá vše pro to, aby došlo k znovuoživení budovy Nákladového nádraží Žižkov a okolního prostoru. Nádraží je kulturní památkou a jako takové by mělo sloužit lidem. O to víc, že se do budoucna stane centrem nově vznikající čtvrti,“ řekl primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.

Po komplexní revitalizaci budovy nákladového nádraží by měl objekt sloužit jako jedinečný multifunkční veřejný prostor, který přispěje nejen ke zvýšení kvality života obyvatel okolní zástavby, ale také obyvatel celé Prahy. V okolí se plánuje rezidenční zástavba a vznik nových rozsáhlých parků, jejichž propojení se stávající zelení zajistí nové pěší trasy.

„Věřím, že téměř po 10 letech přesvědčování se podaří realizovat v budově nádraží kulturně‑společenské a vzdělávací centrum, které se stane zázemím nové čtvrti Žižkova. Je to důležitý krok nejen pro nové, ale i stávající obyvatele Prahy 3, budova má potenciál stát se významným objektem v rámci celé Prahy,“ dodal místostarosta Prahy 3 pro územní rozvoj Tomáš Mikeska.

K přeměně prostor budovy bývalého nádraží na nové moderní centrum Prahy 3 se připravuje také vybudování nového školského zařízení. Čelní budovu je plánováno využít pro Národní filmový archiv, který do nového sídla přesune odborná pracoviště, knihovnu a Kino Ponrepo. Pro plánovanou výstavbu cca 12 tisíc bytů na brownfieldu nákladovém nádraží zajistí veřejnou dopravu tramvajová trať vedená severně od historické budovy nádraží.

Mezi další signatáře memoranda patří vedle ministra kultury, primátora a starosty Prahy 3 také generální ředitel Národního filmového archivu PhDr. Michal Bregant, za Sekyra Group, a. s., předseda představenstva JUDr. Luděk Sekyra a místopředseda představenstva Ing. Leoš Anderle, za České dráhy, a. s., předseda představenstva Bc. Václav Nebeský a člen představenstva JUDr. Petr Pavelec, LL.M., a za Žižkov Station Development, a. s., předseda představenstva Ing. Leoš Anderle a místopředseda představenstva Ing. Petr Král.

zdroj: https://www.praha3.cz/getFile/case:show/id:899900/2020-02-21%2015:51:03.000000

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

734729 392727417488528 1945363736 N Previous post Hradecký dopravní podnik i v loňském roce pokračoval v navyšování počtu cestujících
Dlouhokrčka Rotiská Next post ZOO Praha představuje kriticky ohrožené Dlouhokrčky Rotiské