22. 4. 2024
Samet

Samet na školách: studenti a učitelé si připomínají výročí 17. listopadu

I letos si žáci základních a středních škol po celé České republice připomínají hodnoty svobody a demokracie v rámci projektu Samet na školách. Pořádající organizace Post Bellum a spolek Díky, že můžem nabízí bohatý program, školy si mohou vybrat celkem z 50 online aktivit připravených od 37 organizací a institucí.  Do oslav 31 let svobody se zapojilo 20 škol. Některé školy uspořádaly vlastní oslavy svobody – Sametový festival. Vzhledem k současné situaci a uzavřeným školám vše samozřejmě online, což bylo zajímavou výzvou.

Samet na školách je pro všechny učitele a žáky 2. stupně základních škol a středních škol, kteří si chtějí připomenout výročí 17. listopadu – Dne boje za svobodu a demokracii a Mezinárodního dne studentstva. Žákům umožní poznat historický kontext přichystané vzdělávací programy o moderní historii, v nabídce jsou také přednášky o aktuálních společenských tématech.

Součástí nabídky jsou například webináře Knihovny Václava Havla (např. interaktivní webinář Moc bezmocných, který seznámí studenty s atmosférou sedmdesátých let, v nichž Václav Havel napsal svou klíčovou esej) nebo zážitkové workshopy Post Bellum, které pracují s výpověďmi pamětníků z portálu Paměť národa. Aktuální témata, jako jsou např. klimatické změny, představí studentům mezi jinými Institut Europeum.

Součástí nabídky jsou také vzdělávací materiály (např. on-line učebnice My jsme to nevzdali, která pomáhá s výukou moderních dějin za využití stovky archivních fotografií, dokumentů, dobových záznamů a vyprávění pamětníků). Více informací a kompletní nabídka programu je pro školy zdarma k dispozici na www.sametnaskolach.cz.  Iniciativa Samet na školách se podílí také na přípravě výukových materiálů ČT edu k 17. listopadu, které jsou spolu s dalšími tematickými kolekcemi k dispozici na webu www.ctedu.cz. Pro dnešní podvečer je potom ve spolupráci s NoD academy přichystaná online přednáška „Politika a demokracie“, nejen pro studenty a učitele, ale i pro širokou veřejnost. (16. 11. 2020 od 17:00 hodin na facebooku Samet na školách).

Novinkou letošního ročníku byla také Sametová dvoudenka – inspirativní online seminář pro studenty a učitele, kteří se rozhodli na škole uspořádat vlastní oslavy svobody. Na přípravách vlastních projektů se studenti vedle historických a společenskovědních znalostí přiučili také organizaci a managementu.

“Samet na školách navzdory pandemii nebude chybět ani letos. Distanční výuka je výzva i pro učitele a studenty. Snažili jsme se jim proto naším programem pomoci s pojetím tématu 17. listopadu v co nejkomplexnější podobě. V pestrém programu si snad každý našel své. Máme zatím velmi dobrou zpětnou vazbu ze škol i přímo od studentů. Potvrzuje se, že je interaktivní forma výuky baví,” uvádí Lucie Bílková ze spolku Díky, že můžem.

Jak vypadá program na školách v praxi? Na Střední průmyslové škole stavební v Českých Budějovicích si studenti připravili na jedné z platforem pro distanční výuku únikovou hru. “Na naší škole máme dějepis totiž jenom v prváku a o moderních dějinách se zkrátka tolik nedozvíme,” vysvětluje studentka Kateřina Kuberová, proč se vůbec rozhodli do projektu zapojit. Také na Gymnáziu Příbram navázali studenti na loňské oslavy. Letošní program přináší např. debatu s novinářem Erikem Taberym a pamětníkem Janem Follem, nebo youtuberem Kovym. Workshopů se navíc zúčastní nejen studenti této školy, ale také zájemci z dalších škol nejen příbramského regionu.


Projekt Samet na školách pořádají organizace Post Bellum, z.ú. (Paměť národa), a spolek Díky, že můžem. Projekt financuje

organizace Post Bellum, o.p.s a Nadace České spořitelny. Samet na školách navazuje na loňský Festival svobody na školách. Do projektu se v minulém roce zapojilo přes 200 škol po celé republice a na 60 školách se studentské týmy pustili do přípravy vlastních festivalů pro celou školu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Image Proxy (1) Previous post 17. listopad v Klicperově divadle – setkejme se on-line
Children 817368 1280 Next post Kraj vyšle děti z dětských domovů na hory