2. 12. 2023
Safari Park Dvur Kralove

Safari Park Dvůr Králové od kraje obdrží 13 milionů korun na pokrytí ztrát

Radní Královéhradeckého kraje schválili poskytnutí 13,43 milionu korun pro Safari Park ve Dvoře Králové nad Labem jako kompenzaci ztrát příjmů v důsledku opatření proti šíření koronaviru. Finanční podporu musí ještě schválit krajští zastupitelé 22. června.

„Vyhlášený nouzový stav výrazně oslabil rozsah aktivit dvorské zoo, které se zákonitě promítly do jejího hospodaření. Safari Park Dvůr Králové dosahuje dlouhodobě samofinancovatelnosti okolo 70 procent, což je u těchto zařízení mimořádně dobrý výsledek. Rozsah aktivit zoologické zahrady je pro celý region jedinečný a svým posláním a činností naplňuje službu obecného zájmu v souladu s právem Evropských společenství,“ sdělil radní Královéhradeckého kraje pro oblast vodního hospodářství, životního prostředí a zemědělství Karel Klíma.

Safari Park Dvůr Králové je příspěvkovou organizací Královéhradeckého kraje. Tu kraj finančně podporuje roční vyrovnávací platbou na základě závazku veřejné služby. V letošním roce kraj zoologické zahradě takto poslal už 61 milionů korun.

Královédvorská zoologická zahrada vznikla v roce 1946. O necelých 20 let později v jejím čele stanul lesník, přírodovědec a cestovatel Josef Vágner. S cílem odlišit se od jiných českých i evropských zoologických zahrad prosadil unikátní specializaci na Afriku. Jeho největším snem bylo vybudovat safari podobné těm, které poznal na svých návštěvách Afriky. V letech 1967–1975 zorganizoval devět velkých expedic do Afriky a Asie, odkud přímo pro dvorskou zahradu získal téměř dva tisíce zvířat.

V současném Safari Parku je veřejnosti přístupné safari mezi volně se pohybujícími stády zvířat a jediné lví safari ve střední Evropě. Ročně do dvorské zoo zamíří přes půl milionu návštěvníků.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Title Foto (1) Previous post Fakultní nemocnice bude hostit vystoupení hudebníků Filharmonie Hradec Králové
Money 3536346 1280 Next post Hejtman Štěpán: Chceme, aby bylo maximum dotačních projektů dokončeno, proto pro žadatele upravujeme podmínky