21. 2. 2024
Q9km

Safari Park Dvůr Králové: Druhé mládě hrabáče je na světě!

Ve dvorském safari parku se ke konci dubna narodilo mládě hrabáče kapského. Rodiči se stal stejný pár jako před dvěma lety – samice Skyla a samec Eka. Navzdory nižší porodní váze je nový přírůstek v pořádku.

„Mládě se narodilo s hmotností necelého kilogramu a půl. Ze zkušeností z jiných zahrad víme, že je tato váha hraniční, proto jsme si nebyli jisti, jak se to s mládětem vyvine. Po třech týdnech to však vypadá, že je vše na dobré cestě a mládě řádně přibírá,“ říká zooložka Gabriela Linhart.

Malý hrabáč byl hned po porodu přenesen od matky na odchovnu do zázemí zahrady, kde mu ošetřovatelé připravili speciální lůžko, které je vyhřívané infra lampou a saturováno vzdušnou vlhkostí. „Skyla sice svého potomka vzorně krmí, přesto je trochu neohrabaná a mohla by mládě zalehnout. Z toho důvodu jí ho nosíme jen na krmení přibližně každé tři hodiny ve dne v noci,“ popisuje zooložka.

Skyla se samcem Ekou utvořili harmonický pár hned po svém prvním spojení před třemi lety. Kvůli bezpečnosti mláděte byl však samec těsně před porodem od Skyly oddělen. Samice i nadále zůstává v expozici pavilonu, který je ale z důvodu zajištění klidu zvířete pro návštěvníky otevřen zatím jen omezeně.

„Přesto můžete mládě hrabáče vidět a dokonce si ho i odnést domů. K narození nového přírůstku jsme připravili speciální edici chombo kelímků s obrázkem hrabáče,“ říká Igor Mašín ze SAFARI GASTRO. Chombo kelímky, které v safari parku nahradily před několika lety jednorázové plastové kelímky, jsou vratné, případně je možné si je zakoupit a odnést jako suvenýr domů.

Hrabáč kapský je noční živočich obývající subsaharskou Afriku. Ve volné přírodě se živí především termity a mravenci, k čemuž má výborně uzpůsobené tělo. Hlava je zakončena nápadně dlouhým a citlivým čenichem, zatímco uvnitř tlamy má dlouhý jazyk. K rozhrabávání termitišť využívá svých silných končetin, které jsou opatřeny ostrými drápy.

zdroj: https://safaripark.cz/cz/zvirata-a-expozice/nove-prirustky/safari-park-dvur-kralove-druhe-mlade-hrabace-je-na-svete

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Bank Notes Blur Close Up 164474 Previous post Podle statistik loni došlo k největšímu meziročnímu posílení průměrné mzdy od roku 2002
Asphalt Bitumen Empty Road 1197095 Next post Přípravy na zahájení stavby obchvatu Náchoda intenzivně pokračují