25. 5. 2024
Vizualizace Plánované Budovy (1)

Rozšíření a modernizace Domova U Biřičky má konkrétní podobu

Modernizace a dostavba Domova U Biřičky v Hradci Králové má konkrétní podobu. Krajští radní vybrali architektonickou studii, podle níž vyroste u hradeckého domova pro seniory nová budova, v níž bude celkem šest domácností po 20 klientech. Celková kapacita zařízení se po dokončení stavebních prací navýší na 400 klientů.

„Plánujeme rozšířit Domov U Biřičky na celkovou kapacitu 400 lůžek. Jednotlivé pokoje v nové přístavbě budou bezbariérové a budou odpovídat současným standardům, kdy se klade důraz na vytvoření životních podmínek blížící se v co největší možné míře domácímu prostředí. Do nového objektu bude přemístěna i část klientů ze stávající budovy a postupně budeme celý areál modernizovat,“ uvádí náměstkyně pro sociální věci Martina Berdychová.

Vedení kraje pracovalo s několika variantami pro zmodernizování a rozšíření kapacit Domova U Biřičky, které navrhovaly různý počet nových budov i počet jejich pater. Náklady na stavební práce však byly vysoké. Radní nakonec vybrali variantu, která spočívá ve výstavbě a kompletním vybavením tří propojených dvoupodlažních budov s podzemními garážemi. Nový objekt ve tvaru písmene E bude propojen spojovacími koridory se stávajícími budovami.

foto: Královéhradecký kraj

„V každém patře dvoupatrové budovy budou tři takzvané domácnosti po 20 klientech, tedy celkem 120 klientů ubytovaných ve dvoulůžkových pokojích. Každé patro je samostatnou jednotkou a celý objekt je logisticky provázán tak, aby se šetřilo silami personálu,“ upřesňuje ředitelka domova Daniela Lusková. 

„Projekt také zahrnuje rekonstrukci stravovacího provozu a prádelny a řeší i parkování v areálu. V podzemí je plánováno parkovací stání pro zhruba 120 vozidel. Součástí modernizace bude rovněž rekonstrukce nevyhovujících inženýrských sítí v celém areálu, především posílení příkonu elektrického přípojky a akumulaci dešťových vod,“ popisuje krajské plány náměstek hejtmana pro oblast investic Pavel Bulíček.

foto: Královéhradecký kraj

Nová budova bude postavená v pasivním standardu, který šetří provozní energie na vytápění. Vedení kraje při výběru architektonické studie kladlo velký důraz na zachování parku okolo zařízení v co největší možné míře.

Pokud máte zájem o více informací z Královéhradeckého kraje může se stát členy facebookové skupiny Hradec Králové – Zpravodajství.

„Vybranou studii jsme projednávali s místními samosprávami i se všemi dotčenými orgány, včetně odboru hlavního architekta Hradce Králové. S vybranou variantou všichni souhlasí,“ doplňuje náměstek Bulíček. 

Náklady na základě zpracované studie kraj odhaduje na 726 milionů korun s DPH. Konečnou cenu ale určí až výběrové řízení. Na základě schválené finální varianty a propočtu investičních nákladů nyní zhotovitel vypracuje další stupeň projektových prací.

foto: Královéhradecký kraj

Domov U Biřičky je největším pobytovým zařízením v síti sociálních služeb Královéhradeckého kraje. Momentálně má 340 lůžek pro seniory a pracuje zde 240 zaměstnanců.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Rydval Previous post 12. Českotřebovský cyklomaraton je minulostí, vyhrál ho pětadvacetiletý bajker Filip Rydval
Asphalt 315756 1280 Next post Prázdninový provoz ve městě využívají i silničáři