22. 4. 2024
The Czech Crown 3980871 1280

Rozpočet kraje na rok 2021 bude vyrovnaný

Příjmy i výdaje krajského rozpočtu na příští rok činí téměř 4,86 miliardy korun, rozpočet je navržen jako vyrovnaný. Prioritou nadále zůstávají investice. Kraj chce šetřit především na provozních výdajích. Zastupitelstvo Královéhradeckého kraje bude rozpočet schvalovat 14. prosince.

„Hledáme úspory provozních výdajů tím, že jsme jednotlivé rozpočtové kapitoly nastavili na minimum. Zaměřujeme se na plánované investice, kdy chceme využít všechny zdroje, které se nabízejí, především evropské dotace. Pokud je to nezbytné, některé investice rozložíme v čase. Ve střednědobém horizontu se zřejmě budeme muset zaobírat možností financování z bankovních úvěrů u klíčových investic v tomto volebním období,“ říká hejtman Martin Červíček.

Oproti letošku se počítá s nižšími daňovými příjmy. Dosahovat by měly 4,5 miliardy korun. Celkové příjmy mají být 4,86 miliardy korun.

Výdaje vycházejí z možností snížené příjmové základny. Do kapitálových výdajů patří financování výstavby průmyslové zóny Solnice-Kvasiny ve výši 60 milionů korun a převážná část prostředků na spolufinancování projektů hrazených z fondů Evropské unie – 353,4 milionu z celkových 372,5 milionu korun.

V dotačním fondu Královéhradeckého kraje je 85 milionů korun a ve fondu rozvoje a reprodukce 340 milionů korun. Jeho největší část půjde na investice v sociální oblasti a dále do zdravotnictví a školství.

„Oproti minulému roku jsou celkové rozpočtové výdaje nižší o více než půl miliardy korun. Vedle toho ale máme políčeno na řadu dotací a ty mohou rozpočtu pomoci v řádu stovek milionů. I když šetříme v provozu, vlastních dotacích i investicích, tak na přípravu a kofinancování státem poskytovaných dotací peníze budou,“ ujišťuje náměstek hejtmana Rudolf Cogan odpovědný za oblast financí.

Návrh rozpočtu musí 14. prosince schválit krajské zastupitelstvo.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Náchodd Previous post Obnova kontejnerových stání v roce 2020
Image Proxy Next post Česko se letos podařilo uklidit jen z části