22. 4. 2024
Collage (2)

Rozhovor s mistrem světa v hodu diskem s Kristjanem Čehem

Ústí nad Orlicí – Nedávno proběhlý atletický mítink Rieter je rozhodně nejvýznamnější sportovní akcí v Ústí nad Orlicí. Zúčastnil se ho také skromný a sympatický diskař ze Slovinska, který na letošním mistroství světa v americkém Eugene vybojoval zlatou medaili a na nedávno proběhlém mistrovství Evropy v Mnichově se umístil druhý.

Ústecký Rieter mítink svou sportovní kvalitou daleko přesahuje nejen hranice města, ale i celého východočeského regionu. Během čtyř let se ho zúčastnili držitelé medailí z olympijských her, mistrovství světa a Evropy.

Mítink si nenechali za jeho trvání ujít vynikající oštěpaři Jakub Valdlejch, Vítězslav Veselý, Barbora Špotáková a Nikola Ogrodníková. Nechyběl na něm ani mistr světa Andreson Peters z Grenady. Z běžců se zde představili Pavel Maslák, Patrik Šrom, Vít Müller, nebo také Filip Sasínek. Je na místě určitě zmínit také skvělé sprintery Michaela Rodgerse z USA a Richarda Kiltyho z Velké Británie. Z dalších sportovců se na mítinku představili dálkař Radek Juška a koulař Tomáš Staněk.

Na nedávno proběhlém 4. ročníku atletického zápolení bylo možné vidět 19 českých reprezentantů, kteří startovali na ME v Německu. Absolutní hvězdou letošní akce byl diskař Kristjan Čeh ze Slovinska. My jsme Kristjana malinko vyzpovídali.

Život sportovců není jednoduchý, protože vyvinete spoustu úsilí k dosažení vítězství, ale radovat se z něj můžete jen velmi krátce. Na mistrovství světa jste byl první, na mistrovství Evropy vás předběhl Mykolas Alekna z Litvy. Jste spokojený se svým výsledkem na mistrovství Evropy?

Ano, život sportovce opravdu není tak snadný, ale pokud tento proces milujete a pokud rádi trénujete, je to mnohem jednodušší. Letos jsem dosáhl opravdu skvělých výsledků jako je například 10. nejdelší hod v historii 71,27 m, pak jsem se stal mistrem světa, vyhrál všechny mítinky Diamantové ligy a byl druhý na mistrovství Evropy. Samozřejmě, že i na něm jsem chtěl vyhrát, ale opravdu jsem měl špatný den a moje technika nepracovala tak jak jsem chtěl. Nakonec jsem spokojený se stříbrnou medailí a samozřejmě se zlatou z mistrovství světa.

Kristjan Čeh s Vladimírem Vaňkem

Už jste diskařský „superman“. Poslední číslo v měřícím sektoru 78 . Sníte o tom, že doletí váš disk až do  této vzdálenosti?

Ano, to je pravda, že je v sektoru disku poslední číslo 78. Samozřejmě můj sen je hodit světový rekord, myslím si, že je reálně možné dostat se i přes 75 metrů, no uvidíme.

Originalita nemusí být jen v dokonalosti ducha, ale též v prostotě srdce. Kristiane, vy jste takový skromný a příjemný člověk, jak jste se cítil na atletickém mítinku RIETER v Ústí nad Orlicí?

Opravdu se mi na mítinku moc líbilo. Přišlo skvělé množství lidí, kteří vytvořili báječnou atmosféru a navíc nám všem přálo hezké počasí. Užil jsem si také spoustu legrace, bylo to zkrátka moc fajn.

Jaké jsou vaše koníčky? Co děláte ve svém volném čase?

Volného času bohužel moc nemám, ale když ho mám, rád odpočívám a spím. Mým koníčkem je jednoznačně farmaření.

Kristjan Čeh s Janem Lustykem

V Česku jsou dva mítinky vyšší kvality, a to Zlatá tretra a Memoriál Josefa Odložila. Atletická akce v Ústí nad Orlicí si přinejmenším zaslouží ten pomyslný bronzový stupínek. Duchovním otcem mítinku je Vladimír Vaněk, ten v tandemu s generálním ředitelem společnosti Rieter CZ Janem Lustykem  pořádal více než 20 let v Ústí nad Orlicí tenisové turnaje. Osmnáctkrát proběhl Rieter Cup – mistrovství ČR mužů a žen, mimochodem se ho zúčastnily takové hvězdy jako Petra Kvitová a Radek Štěpánek. Třikrát se konal Rieter Open – mezinárodní turnaj mužů ITF. Oba muži v roce 2019 vsadili na atletiku a dobře udělali, protože díky nim se jedná o velice kvalitní a diváky oblíbenou sportovní akci, i když je stále co zlepšovat. Co by za podobnou atletickou akci daly mnohem větší města jako jsou Hradec Králové a Pardubice. Mítink je velmi pozitivně vnímán jak médii, tak sociálními sítěmi, a to nejen u nás, ale také v zahraničí. Těžko sdělit, jestli to všichni vidí stejně, ale možná až historie docení to, jak kvalitní atletika byla v Ústí nad Orlicí při mítincích Rieter k vidění.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Model Train 7064310 1920 Previous post V regionu jezdí jiné vlakové soupravy, než které kraj objednává. Žádá nápravu
Rh1 8984 Next post Finále Turnaje O pohár starostky města bylo předčasně ukončeno