23. 5. 2024
20200327 122425

Roušky spojují celé město Pardubice, do distribuce jsou zapojeny všechny městské obvody

Šití roušek se stalo fenoménem probíhající koronovirové epidemie, která aktuálně omezuje život každého z nás. Povinnost nosit roušky zavedená minulý týden vládou České republiky rozezvučela aktivní i dlouho nepoužívané šicí stroje v celé zemi – a nejinak tomu je v Pardubicích. Složky integrovaného záchranného systému trpěly nedostatkem jakýchkoliv roušek chránících nos a ústa – jednorázové chirurgické roušky nebyly k dispozici v dostatečném množství a lidé si je začali šít sami pro sebe i pro své okolí.

„Hned s prvními vládními opatřeními jsme na radnici spustili krizovou linku pro seniory a zdravotně handicapované, kterou každý všední den obsluhuje sedm operátorek – kolegyň z odboru sociálních věcí. A většina proseb byla stejná, zejména senioři potřebují roušky,“ shrnul telefonáty minulého týdne náměstek primátora Jakub Rychtecký, do jehož gesce sociální oblast patří. „Nyní jsme ve fázi, kdy máme dostatkem roušek pokryté sociální a ošetřovatelské služby, zajišťujeme však roušky právě pro volající seniory. Děkujeme všem, kteří pro nás roušky vyrábí, včetně již zmíněných kolegyň na odboru sociálních věcí, které šijí mezi přijímáním telefonátů,“ dodal náměstek Rychtecký.

Zajistit roušky pracovníkům v sociálních službách, dopravnímu podniku, Službám města Pardubic, kteří jsou denně v kontaktu s řadou lidí, městu pomohla celá řada jednotlivců i organizací – šije se ve Východočeském divadle, Denním stacionáři MIREA, CEDRu Pardubice, BETHANY – domu pomoci, v Centru Kosatec i ve středisku Péče o duševní zdraví – Výměník, šijí dobrovolníci a regionální krejčovství, jimž město opětovně děkuje. Přes dvě desítky tisíc jednorázových roušek pro celé území obce s rozšířenou působností zajistila opatovická elektrárna.

Město zapojilo do distribuce hotových roušek také své městské obvody. „Naším cílem je dostat roušky adresně domů skutečně potřebným nebo osamělým seniorům nad 65 let, je to nejohroženější skupina obyvatel. Přes naši krizovou linku na čísle 466 859 859 jsme dovezli takto již stovky roušek potřebným. Pře starosty obvodů už distribuujeme dalších 1500 balíčků, které obsahují jednu šitou a jednu jednorázovou roušku, pokyny k použití a informační leták města. Využíváme jejich znalosti prostředí a kontaktů, například na předsedy společenství vlastníků jednotek, správce družstevních a vlastníky bytových domů či sousedy z ulice,“ vysvětlil náměstek Jakub Rychtecký. Jako milý dárek od města díky sponzorovi z regionu v této náročné situaci nově přibude také krabička bylinných čajů, kterých radnice získala dva tisíce.

Se skvělou nabídkou přišli také členové facebookové skupiny Roušky Pardubice – občané Pardubic, kteří se díky veřejné výzvě složili na řezačku textilu, sehnali vhodný materiál a nabídli zdarma polotovar k došití roušek výše jmenovaným chráněným dílnám a dalším organizacím spolupracujícím s pardubickou radnicí. „Šije se také z darovaného materiálu, metráže, prostěradel i povlečení ze 100 % bavlny – máme domluvena sběrná místa ve skautské klubovně na Višňovce a na obvodním úřadě Pardubice VI ve Svítkově. Nejvíc ze všeho nyní sháníme další švadleny,“ vyzývá k zapojení se do šití roušek Jana Beránková, která šicí skupinu založila.

zdroj: https://www.pardubice.eu/urad/radnice/pro-media/tiskove-zpravy/rousky-spojuji-cele-mesto-do-distribuce-jsou-zapojeny-vsechny-mestske-obvody/

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Mládě Slona Indického Previous post V Zoo Praha přišla na svět sloní slečna
Coronavirus 4914028 1280 Next post Fakultní nemocnice Hradec Králové shání další dodavatele ochranných štítů