20. 4. 2024
Investice 10

Revitalizace parku Starých lázní zahájena

Náchod – V tomto týdnu byla zahájena plánovaná obnova parku v lokalitě starých lázních v Bělovsi. Majitelem i tohoto nyní upravovaného pozemku o rozloze cca 1,2 ha se na přelomu roku stalo město Náchod, které je tak po mnoha letech vlastníkem celého tohoto území cenného pro rozvoj lázní. 

Zhotovitelem prací v objemu 1,3 mil. Kč (1.331.923,71 Kč včetně 21% DPH), které budou probíhat do července, je pan Jakub Hrůša, Machov.

Vlastním pracím předcházela pasportizace a zhodnocení stavu jednotlivých stromů. Celkem bylo zhodnoceno 63 stromů, mezi nimiž jsou i čtyři vzácné metasekvoje čínské, nejvíce zastoupené jsou pak javory a nechybí např. břízy, duby, smrky, jasany, olše a další. Plánované zásahy řeší jednak pokácení nebezpečných a hynoucích stromů, ale také zdravotní nebo bezpečnostní ošetření stromů ostatních. Na místě pokácených stromů, jejichž stav byl vyhodnocen jako kritický, bude provedena náhradní výsadba. Vysázeny budou čtyři břízy bělokoré, jeden javor mléčný a jasan ztepilý s obvodem kmene 12-14 cm.

Pokud máte zájem o více informací z Královéhradeckého kraje může se stát členy facebookové skupiny Královéhradecko – informace, zajímavosti, zpravodajství.

„Souběžně s revitalizací se začíná zpracovávat projektová dokumentace na obnovu parku, včetně osvětlení, cestní sítě, mobiliáře atd., tak aby už letos mohla být tato II. etapa zahájena a park se podařilo co nejdříve zpřístupnit veřejnosti,“ uvedl místostarosta Jan Čtvrtečka.

„V průběhu letošního roku zahájíme také práce na studii lázeňských pavilonů včetně rekonstrukce stávajících budov. Tato investice by se mohla spustit již v příštím roce,“ upřesnil další záměry starosta Jan Birke.

foto: Městský úřad Náchod

Město Náchod usiluje i o obnovu prameníku Jakub včetně využívání minerální vody IDA. Areál Starých lázní chceme co nejdříve zpřístupnit, aby začal sloužit místním obyvatelům a návštěvníkům města a vytvořil tak rekreační lázeňskou osu společně s Malými lázněmi a lázeňským parkem v sousední Kudově Zdrój.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Kodak Digital Still Camera Previous post Zklamání na hradeckých hokejkách. Mountfield HK padl s Mladou Boleslaví v prodloužení čtvrtfinále
Img 5750 Kaspar Zehnder Při Zkoušce Foto Zdeněk Fabiánek Next post Broadway i Stabat Mater ve Filharmonii Hradec Králové