Nejpropocenější událost v historii labské zátočiny slibují organizátorky pilotního ročníku Hiki Joki, třídenního festivalu potu, ohně a lučního lazebnictví. Ten se uskuteční 1.-3. října 2021 na louce u sauny a osvěžovny NUUK v Hradci Králové.

Aneta Kohoutová a Natálie Kratochvíle zahajují ve svojí venkovní sauně a osvěžovně NUUK letos už šestou sezonu očisty těla i ducha. Kromě klasického provozu sauny, se ale letos rozhodli pozvat na louku ke slepému rameni řeky Labe všechny potumilce a zasvětit první říjnový víkend saunovým rituálům, táborákovým koncertům, cvičení jógy a lučnímu blahobytu bezčasí přelitého dobře vychlazeným Labem.

„Název Hiki Joki na nás vypadnul z překladače, když jsme tam zadali sousloví “potní řeka” ve finštině. Nejde o to, jestli je to gramaticky správně, ale zkuste si říct Hiki Joki a mračit se u toho, to prostě nejde a přesně takový bude i náš festival,“ líčí genezi názvu Natálie Kratochvíle.

foto: Aneta Všetečková

Festival Hiki Joki volně navazuje na akci “Nábřeží saunařů”, kterou stejný tým pořádal před dvěma lety. Tentokrát se však pro větší možnost volnosti a soukromí, které nabízí uzavřený poloostrov u Labe, rozhodli přesunout festival z centra města na louku, kde celoročně stojí jejich sauna NUUK.

Všechny smysly blaženosti

Gró celé akce je ukryté v kruhu kočovných saun, které organizátorky k nim na louku sezvaly. „Úplně nejvíc jsme si vysnili potní chýši. Pokud všechno poteče tím správným směrem budou si moct návštěvníci užít i tento druh očisty ve formě rituálu, který začne už samotným procesem stavby chýše a skončí závěrečnou propocenou euforií,“ těší se druhá polovina dua NUUK Aneta Kohoutová. Na místě bude i kočovná sauna z Pardubic nebo třeba saunařské stany s metličkovými procedurami.  Kromě nekonečného saunování v různých potírnách se na louce chystají i jiná smyslová dobrodružství. Srdcem celého saunařského kruhu bude táborák, kde se kromě buřtů a tofu budou péct i hudební delikatesy. Páteční večer si plameny posvítí na domácí kytarovou scénu a v září táboráku vystoupí Bumbrle alias Tomáš Pácalt s doprovodem kapely Slezské Předměstí po nich polínko do ohně přiloží kmen pardubických bizonů Raw Deal. V sobotu přeskočí jiskra na vlnu country a z Prahy do Hradce na čundr dorazí kapela Severní nástupiště a hned poté zavijí na měsíc zdivočelí městští psi Dingo. Finišem za sobotou bude půlnoční magický zážitek ve formě intimního nočního ambientního koncertu Adama Parkse z kapely Timber Rattle. Pokud jste ale spíše ranním ptáčetem nebo denním tvorem o kulturním prožitek nepřijdete ani tak.

foto: Lukáš Veselý

Pro ty nejnedočkavější je připraven nedělní rituál s východem slunce a pokud si přece jenom trochu přispíte vytáhne vás určitě ze spacáku vůně nedělního brunche společně s promítáním švédského legendárního seriálu Pipi Dlouhá punčocha. Před šlofíkem po nedělním obědě přečte návštěvníkům drobet z vlastnoručně přeložených Grónských mýtů a pověstí cestovatel a diplomat Zdeněk Lyčka. Úplnou festivalovou tečkou bude performance všestranného umělce Petra Nikla.

Mezi záplavou kultury a saunařským zápalem probleskávají programem i lazebnické aktivity. „Schovejte nůžky do nejspodnějších šuplíků a pěstujte dlouhý vlas“, nabádají na svém facebookovém profilu holky z NUUK. V sobotu se totiž louka promění v kadeřnický salón, kde ze sebe budete moct shodit tíhu svojí kštice pod nůžkami brněnského Kabinetu holičů za zvukového doprovodu Dj Toma Holiče. Svoje lehátko rozbalí i stálice místní masérské scény, pan Vladimír, mistr lučního prstokladu. Do města na soutoku dorazí i divožena Tereza Silon a její mystické bylinné rituály. Pokud nevíte, kam dřív skočit vyčistěte si hlavu na jóga lekcích, které načechrají asány festivalu v sobotu i v neděli převážně v dopoledních hodinách. „V takovém lučním psovi hlavou dostane váš život totiž úplně novou perspektivu.“ těší se Aneta s Natálií na svůj skok do neznámých vod prvního ročníku přírodního saunového festivalu Hiki Joki.

INFO PRAKTICKÉHO RÁZU:

Lístky jsou v předprodeji přes portál smsticket , jejich množství je limitováno kapacitou saun i lučních zážitků. 

Sauny potí za každého počasí a na mokrou variantu je připravena přilehlá loděnice, teepee a skautské stany. Na místo se dostanete pouze pěší nohou či v sedle, jak cyklistickém tak třeba koňském. Auta nechte na vyznačených místech z našich webových stránek: https://www.saunanuuk.net/kudy-k-nam

Na louce je připraven bar i občerstvení, tak nechte svačiny doma a podpořte festival nákupem rozličných alko i nealko nápojů a dobrot na oheň. Na louce je možné rozbalit stany a strávit celý víkend pěkně po trampsku v labské divočině.