22. 4. 2024
Klicperovo Divadlo Nove Logo 00 810x554 1

První premiérou Klicperova divadla v sezoně 2020/2021 bude autorská adaptace slavného románu německého spisovatele Ericha Marii Remarqua Tři kamarádi

Tento příběh o přátelství a lásce, který se odehrává na počátku soumraku Výmarské republiky připravil hradeckým divákům již dobře známý režisér Petr Štindl. Ten tak ideově navazuje na svou dřívější inscenaci Mefisto.

Robby, Otto a Gottfried jsou tři kamarádi, kteří se poznali během tvrdých bojů První světové války. Jejich pouto je jediná pozitivní věc, kterou jim válka přinesla. Jenže ani po návratu do normálního života neprožívají zrovna lehké časy. Německo je na kolenou, jídla je nedostatek a navíc se všichni tři musí vyrovnávat s hlubokými šrámy, které v nich zanechaly traumatické zkušenosti ze zákopů. Společně provozují malou autodílnu, ze které tak tak vyjdou. V den svých třicátých narozenin potkává jeden z nich, Robby, osudovou dívku Patricii Hollmannovou, do které se hluboce zamiluje. A právě láska, obyčejná, silná a ohrožená nepřízní osudu, je to, pro co v bezvýchodnosti rozvráceného poraženého Německa stojí za to žít. Společný sen o lepším životě v nejisté a pulzující době a touha řítit se jen tak směrem k budoucnosti v opraveném cadillacu, touha chytit vítr, snaha zapomenout na prožité hrůzy v blahé nevědomosti toho, co chystají dějiny, to jsou jen některá témata, která oslovují už několikátou generaci čtenářů, a románu Tři kamarádi z roku 1936 tak zajistila nesmrtelnou popularitu. 

Tvůrci nové inscenace se však kromě příběhu tří kamarádů zabývají i osudy jejich autora. Erich Maria Remarque měl pestrý a dobrodružný život plný rychlých aut a nádherných žen. Zároveň i on si s sebou neustále nesl traumata války a pro svou tvorbu byl pronásledován nastupujícím nacistickým režimem. Osudy spisovatele a jeho hrdinů se tak často propojují v nečekaných souvislostech. “Život Ericha Marii Remarqua je neuvěřitelně zajímavý a sám o sobě velmi dramatický. Rozhodli jsme se se spoluautorem scénáře, Petrem Syrovátkou, že by bylo super propojit oba příběhy, tedy ten Remarqueův a příběh románu, do jednoho. Ten scénář je vlastně o tom, jak Remarque píše román Tři kamarádi. Remarquovy romány jsou dost autobiografické, takže je hrozně zajímavé sledovat, jak se Remarquovy zážitky a zkušenosti promítají do jeho knih. V tomto případě zejména v tom, jak se nastupující nacismus podepisuje na životech obyčejných lidí,” říká o inscenaci režisér Petr Štindl.

“Román i autorův život jsou ve své podstatě o tom, jak si v době, která je temná a tíživá, zachovat osobní svobodu. Jak svobodně žít a jak svobodně milovat. Že základní hodnoty, jako je láska, přátelství, osobní integrita a touha brát se za dobrou věc, by měly vždy v našich životech hrát významnou, ba dokonce klíčovou roli. Soumrak Výmarské republiky by pro nás doteď měl být jistým varováním,” dodává dramaturg Martin Satoranský.

V rolích tří kamarádů Robbyho, Gottfrieda a Lenze se představí herci William Valerián, Vojtěch Říha a Michal Lurie. V roli osudové dívky Patricie se představí Natálie Holíková. Slavného spisovatele Ericha Mariu Remarqua ztvární Jiří Zapletal, jeho manželku Juttu Zambonu a zároveň jeho famme fatale a hvězdu filmového plátna Marlene Dietrich pak Anna Kratochvílová. Role slavné filmové režisérky Leni Riefenstahl se zhostí Martina Nováková. Filip Richtermoc pak ztvární pana Kammericha, která je jakýmsi Remarqevým přízrakem. V dalších rolích se diváci mohou těšit na Kamilu Sedlárovou, Lenku Loubalovou, Františka Staňka, Jana Bílka, Josefa Čepelku a Karla Peška.

Inscenační tým dále tvoří scénograf Petr B. Novák, kostýmní výtvarnice Alena Dziarnovich, choreograf Petr Tyc a hudebník a skladatel Jiří Hájek. Dramaturgem inscenace je Martin Satoranský.

Premiéra se uskuteční v sobotu 5. září 2020 na hlavní scéně.


Erich Maria Remarque
TŘI KAMARÁDI
/příběh o soumraku/

Režie: Petr Štindl
Scénář: Petr Štindl, Tomáš Syrovátka
Dramaturgie: Martin Satoranský
Scéna: Petr B. Novák
Kostýmy: Alena Dziarnovich
Hudba / aranže: Jiří Hájek
Choreografie: Petr Tyc
Korepetice: Ondřej Veselý

Obsazení:

ERICH MARIA REMARQUE —- Jiří Zapletal
MARLENE DIETTRICH / JUTTA ZAMBON —- Anna Kratochvílová
FRANZ KAMMERICH —- Filip Richtermoc
KANTOREK / FELDWEBEL / POLICISTA / ÚŘEDNÍK —- Josef Čepelka
PŘÍZRAK / ČÍŠNÍK —- Karel Pešek
ROBBY LOHKAMP —- William Valerián
GOTTFRIED LENZ —- Vojtěch Říha
OTTO KÖSTER —- Michal Lurie
MATYLDA STOSSOVÁ / MATYLDA MULLEROVÁ —- Lenka Loubalová
BINDING / BLUMENTHAL —- František Staněk
PAT HOLLMANOVÁ —- Natálie Holíková
LENI RIEFENSTAHL —- Martina Nováková
ROSA —- Kamila Sedlárová
JAFFÉ / LÉKAŘ —- Jan Bílek
ADOLF HITLER, HERMANN GÖRING, JOSEPH GOEBBELS —- technika

Inspice: Iva Hronešová
Nápověda: Markéta Turková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Ministerstvo Práce A Sociálních Věcí Logo Previous post Děti nízkopříjmových rodin se v září mohou těšit na nové školní pomůcky
MŠ Alšova 1 Next post V Mateřské škole Alšova v Náchodě mají nové šatny a sociální zázemí